dovolenka v taliansku tipy

10 talianskych mestečiek, ktoré vás dostanú svojím šarmom!

Hľadáte zaujímavý tip na dovolenku v Taliansku? Tak ste tu správne… Inšpirujte sa naším výberom výnimočných miest v tejto nádhernej krajine plnej temperamentu.

Väčšina turistov počas svojich dovoleniek v Taliansku túži vidieť najmä tie veľké a svetovo preslávené talianske mestá, ktoré sú nielen plné histórie, ale vďaka svojej atmosfére sa stali aj dokonalým pozadím pre množstvo známych filmov. Takýmito mestami sú samozrejme majestátny Rím, históriou dýchajúca Florencia, romantické Benátky či rušné Miláno. Kto sa však prvýkrát zatúla na prechádzku malým talianskym mestečkom, už s tým nebude vedieť prestať.

Ja som mala to šťastie, že tie malé mestečká a dedinky som začala objavovať  v nádhernom Toskánsku, a odvtedy sú destinácie mojich talianskych dovoleniek vždy tak nejako prepletené a upravené, aby som mala zakaždým možnosť zažiť to úžasné kúzlo, ktoré (aspoň podľa mňa) neprinesie prechádzka po žiadnom veľkomeste.

Ak by ste sa chystali na dovolenku do Toskánska, určite by ste v žiadnom prípade nemali vynechať mestečká ako sú San Gimignano, Montepulciano alebo Volterra týčiaca sa na kopci, ku ktorej je už samotná cesta obrovským zážitkom. Rovnako sa oplatí zastaviť aj v malebnom meste Siena a dať si obed na známom námestí v tvare mušle – Piazza del Campo.

Medzi ďalšie krásne mestečká, ktoré ma v Taliansku očarili, patrí kamenné mesto Erice s úžasným výhľadom, ktoré sme si užili počas tejto dovolenky na Sicílii.

Dovolenka v Taliansku – potulky mestečkami

Ktoré mestečká sú tak unikátne, že môžu smelo poslúžiť ako inšpirácia a tip na výnimočnú dovolenku v Taliansku? Napríklad aj týchto 10, z ktorých nie všetky sú rovnako známe, svoje čaro však má zaručene každé z nich.

1. Castelluccio (región Umbria)

dovolenka v taliansku tipy
foto: Alessio Michelini

Dedinka je umiestnená na kopci vo vysokej nadmorskej výške a patrí do národného parku Monti Sibillini. Na jednej strane je chránená vysokými horami a na druhej je obkolesená rozkvitnutými lúkami, vďaka ktorým je taká nevšedná a krásna.

Ideálne ju treba navštíviť v období od konca mája do začiatku júla, kedy je tu čas “Fiorita” (v preklade kvitnutie, rozkvet).  Posledné dve júnové nedele sa tu každoročne koná tzv. Festa della Fioritura – Slávnosť kvitnutia.  Pohľad na prírodu a jej pestrofarebné lúky plné kvetov je naozaj nezabudnuteľný.

2. Alberobello (región Puglia)

dovolenka v taliansku tipy

Pre toto mesto sú charakteristické biele domčeky s kužeľovitými strechami a krivoľaké kamenné uličky. Vďaka tejto unikátnej architektúre sa Alberobello dostalo aj do zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Ak chcete mať ten najlepší výhľad na tieto jedinečné kamenné domy, tzv. „trulli“ , vyberte sa na Piazza del Popolo.

3. Bellagio (región Lombardia)

dovolenka v taliansku tip

Mestečko označované aj ako jedno z najromantickejších v Taliansku. Nachádza sa asi hodinu cesty autom od Milána, v regióne Lombardia, priamo na Lago di Como, teda Komskom jazere.

O tomto úžasnom meste som napísala aj samostatný článok: Dovolenka v Taliansku – po stopách Jamesa Bonda a Georgia Clooneyho, ktorý nám poslúžil ako taký minibedeker pred našou cestou za týmto dobrodružstvom.

Keďže však čas letí, aj tento môj dovolenkový sen sa už splnil a túto fotku som nafotila priamo v srdci Bellagia, kde sme bývali. Ak ste zvedaví ako bolo, prečítajte si tieto články:

Naša dovolenka na Lago di Como a 10 skvelých tipov!

Dovolenka v Taliansku na jazere Como – fotoreportáž plná zážitkov pokračuje!

dovolenka taliansko ubytovanie

4. Vernazza (Ligúria)

Vernazza je jedno z piatich mestečiek v  Parco Nazionale delle Cinque Terre, teda „národnom parku piatich zemí“: Monterosso – Vernazza – Corniglia – Manarola – Riomaggiore.  Nachádza sa v oblasti Ligúria, má len 1 200 obyvateľov a je to úžasne farebná a malebná rybárska dedinka, v ktorej počas svojej  dovolenky v Taliansku zažijete aj takéto výhľady. Ak si chcete tieto mestečká pozrieť všetky naraz, odporúčam využiť vlak, ktorým sú ľahko dostupné, keďže nimi priamo prechádza. Nastúpiť treba v  neďalekom meste La Spezia.

Do mestečiek je možné dostať sa aj výletnými loďami z blízkych prístavov, ale samozrejme ak vás táto oblasť láka a chcete si ju užiť dosýta, ubytujte sa priamo vo Vernazze. Budete prekvapení, ale ubytovanie v Cinque Terre vôbec nie je také nedostupné.

5. Cefalu (Sicília)

dovolenka v taliansku tipy

Stredoveké mestečko pod skalou La Rocca, ktoré vyzerá ako živá pohľadnica – aj takto by sa dalo v skratke opísať Cefalu. Malebný prístav, rozbúrené more, zachovalé uličky plné reštaurácií, kaviarní a obchodíkov. Dominantou mesta je katedrála Duomo di Cefalu.

Pláž má tvar polmesiaca a svojím zjavom a atmosférou patrí právom do zoznamu najkrajších pláží Sicílie, ale aj celého Talianska.

Osobne môžem potvrdiť, že kúpať sa v mori v takomto prostredí bolo pre mňa počas našej dovolenky na Sicílii naozaj zážitkom. Odskočili sme si tam cestou do Palerma, čo bolo odtiaľ asi hodinu cesty autom, a lepšie sme nemohli urobiť.  Svoju jedinečnosť potvrdzuje Cefalu aj tým, že si ho filmári už mnohokrát vybrali ako dokonalú kulisu pre svoje diela. Ak sa chcete pokochať úchvatným výhľadom, vydajte sa schodiskom Salita Saraceno až na vrchol hory.

Sicília ubytovanie

6. Neive (región Piemont)

dovolenka v taliansku tipy

Neive je pokojné malé mestečko s približne 3 000 obyvateľmi. Nachádza sa asi 60 km od mesta Turín a je známe svojimi vinicami, kvalitným vínom a božským pokojom.. Dedinku spoznáte najlepšie peši, autom sa do centra ani nedá dostať.

V posledných rokoch tu vzrástla popularita agroturizmu, takže ak chcete zažiť ako sa žije na prave talianskej dedinke, vaša dovolenka v Taliansku môže vyzerať aj takto.  Tak čo, idete do toho?

Článok pokračuje na ďalšej strane…

Podobné články