kalábria čo vidieť

8 dôvodov prečo sa v Kalábrii oplatí vidieť Città del Gelato – „zmrzlinové mesto“!

Ktoré mestečko je pre mňa tak výnimočné, že si myslím, že ho počas dovolenky v Kalábrii skrátka treba vidieť? Nie, dnešný článok nebude o meste Tropea ospevovanej asi každým, koho kroky viedli práve do tejto oblasti v provincii Vibo Valentia.

Tropea je naozaj nádherná, a prívlastok „perla Kalábrie“ jej rozhodne patrí. Veď posúďte sami, hoci len letmým pohľadom na pár mojich záberov z tohto turisticky mimoriadne vyhľadávaného miesta…

kalábria čo vidieť
kalábria čo vidieť
kalábria čo vidieť
kalábria čo vidieť

Ja mám však teraz na mysli iné mestečko, ktoré je umiestnené trochu severnejšie a od Tropey ho delí len niečo vyše 30 kilometrov.

Mestečko v Kalábrii, ktoré sa oplatí vidieť a mojich 8 dôvodov prečo

Na tejto mapke pri ňom nájdete ako symbol zobrazeného mečúňa a hrad Castello Murat, aj keď to nie je to jediné, čím je široko-ďaleko známe.

kalábria čo vidieť

1. Hlavné mesto zmrzliny v Taliansku?

Je totiž preslávené najmä svojou špecialitou – zmrzlinovým dezertom „Tartufo“, vďaka čomu ho mnohí nazývajú aj „hlavným mestom zmrzliny“.

Nejde pritom o nič iné ako o zmrzlinový koláčik v tvare nepravidelnej gule s náplňou v strede a posypanú kakaom prípadne posekanými pistáciami či bielou čokoládou. Variácií je tak do 10 a podľa mňa sa oplatí ochutnať každú z nich. Aspoň ja som to tak urobila a chutili mi všetky 😁.

kalábria taliansko čo vidieť

2. Pizzo, ktoré nemá s pizzou nič spoločné, ale zato má bohatú históriu

Tým miestom, na ktoré nedám dopustiť, je mestečko Pizzo Calabrò alebo jednoducho len Pizzo, prípadne U Pizzu, ako ho volajú v miestnom dialekte kalábrijčania. A s pizzou nemá spoločné naozaj absolútne nič.

Jeho pôvod siaha do čias starovekého Grécka a názov pochádza podľa legendy z mena Napizia, prípadne Napitia a jeho obyvatelia sa nazývajú možno pre nás trošku srandovne „napitini“ alebo „pizzitani“. Mesto bolo veľmi významné pre mnohé osobnosti. Vraj sa tu často zdržiaval napríklad aj taký Cicero. Tak už aspoň viem, prečo sa mi tam tak dobre rozmýšľa o živote…

Ak však predsa len dostanete chuť na pizzu, pokojne si ju dajte. Okrem tradičných si tu môžete objednať aj pizzu s rybami, pizzu s červenou cibuľou, pizzu „con patatine“ s hranolkami či pizzu „Vienesse“ s párkami. Vážne! Ja sa bez mučenia priznám, že som bola zvedavá a ochutnala som všetky spomenuté 😁.

Ale pozor! Ak chcete vyskúšať tú s hranolkami navrchu, opýtajte si con patatine /kon patatíne/, pretože ak poviete con patate /kon patáte/, tak vám prinesú pizzu, na ktorej budú varené zemiaky. Naozaj, aj takéto pizze tu bežne dostanete.

kalábria taliansko čo vidieť

3. "Moje" mestečko v Kalábrii, kde sa cítim ako doma

Inak to nazvať neviem. Jednoducho som sa tam raz viac-menej náhodou ocitla a už od prvého momentu som sa tam cítila akoby som tam už niekedy bola. Nie je to to najfarebnejšie, ani najkrajšie mestečko v Taliansku, aké som kedy videla, ale je také pohodové a príjemne autentické, až je pre mňa výnimočným.

Pre mňa je to miesto:

 • kde mi stačí jeden pohľad na more a hneď cítim pokoj
 • kde sa milujem túlať tichými, vzájomne poprepletanými uličkami tak ako sa mi práve zachce,
 • kde som si dala kávičku a zmrzlinu už takmer všade,
 • a kde sa s nami čašníci, tuk-tukári a už aj niektorí obyvatelia zdravia, keď ich míňame len tak pri prechádzke ako s dobrými známymi.
kalábria tip čo vidieť
čo vidieť kalábria
kalábria čo vidieť
kalábria čo treba vidieť a zažiť tipy

Ja to tam taaak ľúbim… ❤

 

A tak som sa tam tohto roku ocitla nakoniec úplne nečakane už po tretí raz. V mojom živote sa vyskytlo povedzme, pár náročnejších záležitostí, ktoré som potrebovala zrazu vyriešiť a nejako to na mňa celé doľahlo.

Takže aj napriek tomu, že som bola rozcestovaná takmer celé leto a v septembri som už nemala v pláne ďalší vylet do Talianska, vedela som, že to jednoducho potrebujem. Že aj pár dní na známych miestach pri mori mi dodá opäť energiu a nadhľad. Takže len čo sme vybalili kufre a trošku sa doma aklimatizovali, už som aj kupovala letenky 😁.

A dobre som urobila.

4. Dovolenku v Kalábrii si tu môžete užiť aj za "pár" eur

Nie, nie som milionárka, že idem z dovolenky na dovolenku, ale z mojich predchádzajúcich skúseností už viem, že letenky z Viedne sa dajú zohnať v septembri naozaj superlacné – spiatočné aj okolo 60-70€. Mimochodom, ani v sezóne to nebýva oveľa viac, hlavne, ak je človek flexibilný, čo sa týka dátumov.

No a to isté platí koncom septembra aj ohľadom ubytovania, a to najmä v takomto, pre niekoho možno po sezóne až príliš ospalom mestečku, kde na rozdiel od Tropey davy turistov určite nestretnete.

Ak by som to prepočítala, tak ma takáto neplánovaná týždňová dovolenka v Taliansku bez cestovky vyšla asi rovnako ako predĺžený víkend v Prahe bookovaný na poslednú chvíľu.

5. Tyrkysové pláže ako z raja pár kilometrov od Pizza

Počasie bolo veľmi príjemné a vyslovene letné až do začiatku októbra, takže sme sa stihli aj niekoľkokrát vykúpať, no a ja som sa ešte navyše ako bonus aj trošku spálila. Aj keď pri mori svietilo krásne slniečko, jeden deň bolo dosť veterno, a nezdalo sa mi, že sa treba natierať po každom kúpaní ako v lete. Veď predsa nie sme v Egypte…

Dopadlo to tak, že ma na večeri náš kamarát Franco v mojej najobľúbenejšej miestnej pizzerii privítal červenú ako rak 😁.

Kalábria čo vidieť tipy

Po týchto schodoch sme šli na jednu z mojich obľúbených pláží, na ktorej sme si užívali kľud a oddych ako v raji.

28 stupňov, slniečko odrážajúce sa na tyrkysovom mori a asi 10 ľudí roztratených na celej velikánskej pláži spojených z 3 samostatných častí. Idylka ako z filmu. Presne toto som potrebovala…

Musím však spomenúť, že priamo v meste Pizzo takéto krásne panenské tyrkysové pláže nenájdete. Stačí sa však vybrať na výlet len o pár kilometrov ďalej.

6. Výhľady na záliv sv. Eufemia

Výhľady sú krásne, a fakt si ich tu užijete z rôznych lokalít dosť, keďže mestečko je postavené terasovito na kopci.

Ešte spomeniem naše ubytovanie v Pizzo, ktoré sme bookovali asi 2 týždne pred odchodom, takže aj keď bolo už „po sezóne“, tak zas toľko možností tam pre nás už nezostalo. Ono by ich aj bolo viac, ale vyberala som len z ponúk ubytovania pár minút peši od centra a samozrejme s výhľadom na more z terasy.

To je pre mňa taaak dôležitá podmienka, že ak by som nenašla pekný výhľad, tak by som asi radšej ani nikam nešla 😁

Toto bol tentoraz ten náš…

kalábria juh talianska tipy čo vidieť
kalábria čo vidieť

7. Miestne kaderníctvo – zážitok na nezaplatenie

A stihla som sa dokonca aj ostrihať u miestnej kaderníčky „parrucchiery“ Rossany 🤣. To bola inak dosť sranda, pretože vysvetliť čo presne chcem, bolo v taliančine pre mňa trochu náročné, tak som v mobile ukázala jeden zo starších účesov talianskej celebrity Michelle Hunziker, a hneď jej bolo všetko jasné.

Ak by niekoho náhodou zaujímalo, o kom je reč, tak je to bývalá manželka Erosa Ramazzotiho, s ktorým má už dospelú dcéru Auroru, o ktorej, keď bola malá, zložil rovnomennú pesničku. Pre všetkých milujúcich bulvárne pikošky akéhoľkovek druhu prikladám napríklad toto video, v ktorom sú Eros a Michelle spolu na jednom pódiu.

Ešte sa vrátim k tomu kaderníctvu. Veľmi zaujímavé to bolo aj počas práce na účese, keďže tam mala signora Rossana samozrejme s kamoškami debatný krúžok. Rozprávali v kalabrijskom nárečí, tak som rozumela tak každé 10-te slovo, a napriek tomu sa ma všemožne snažili zapájať do rozhovoru. 🤌 Toto proste treba zažiť. 😁

A mimochodom, účesy – aj môj, aj sestrin, dopadli nad očakávanie 👌. 1 komplet účes vrátane umývania, strihania a stylingu stál 26€. Ak by ste chceli skúsiť, nájdete ju v uličke nad Piazza della Republica – blízko gelaterie Ercole.

8. Len tak si vychutnávať „la dolce vita“

Jaaaj, a tam sme sa sa tiež nasedeli. Myslím tú gelateriu Ercole s perfektným výhľadom na šíre more, aj miestnych korzujúcich po námestí. Okrem Tartufa a veselých čašníkov tam majú super asi úplne všetko.

kalábria južné taliansko čo vidieť

Inak, práve to v takýchto malých mestečkách milujem. To ich prirodzene zdvorilé a gentlemenské správanie dotvára presne tú atmosféru, ktorú si tu rada vychutnávam a ktorá mi pripomína, kde sa vlastne nachádzam.

Hlavne prvý deň na dovolenke je ten rozdiel tak očividný, že si vždy poviem, že už len kvôli tomuto sa do Talianska oplatí vyraziť hoci aj každý mesiac aspoň na pár dní.

A ešte jeden rýchly tip pre maškrtníkov:

Ak chcete po tom ich slávnom zmrzlinovom koláčiku či brioške so zmrzlinou zmenu, objednajte si ku káve napríklad Ciambellu – číta sa čambella. Je to mäkkučké sladké pečivo podobné našej pocukrovanej šiške. To boli mimochodom obľúbené dovolenkové raňajky mojej dcérky, ktorá to ešte dotiahla do dokonalosti tým, že si odtrhnutými kúskami ciambelly naberala zmrzlinu 😋.

kalábria čo vidieť tipy 1

Celá fotogaléria: Oli, dovolenka-pri-mori.sk

A domov som sa vrátila opäť „ja“. 🥰 Tentokrát stačilo len 7 dní a môj svet sa mi zdal opäť v poriadku.

 

Máte to aj vy takto?

Ktoré je to „vaše“ miesto, kde ste sa od prvej chvíle cítili ako doma a radi sa tam vraciate? Napíšte mi do komentárov. Budem sa tešiť na vaše tipy na ďalšie krásne talianske mestečká.

 

Ak sa vám moje rozprávanie a fotografie z Kalábrie páčili, veľmi ma potešíte vašou podporou, ak článku dáte lajk alebo ho pozdieľate aj vašim známym.

Grazie, Oli!

Info pre všetkých, ktorých tento kúsok Talianska láka…

Ak by ste si chceli dovolenku v Kalábrii vychutnať úplne bez starostí a bez toho, aby ste všetko museli plánovať a odskúšať sami na vlastnej koži,

 

napísala som kompletný 140 stranový e-book, vďaka ktorému zažijete to najlepšie z južného Talianska a budete vedieť:

 • ako si naplánovať dovolenku, ale aj ako postupovať priamo na mieste
 • ako a kde nájsť lacné letenky a ubytovanie
 • na ktorom mieste si hľadať ubytovanie podľa toho, aká dovolenka vám viac vyhovuje
 • kde sa naopak neubytovať, aby ste pri chodení z ubytka na pláž či do centra nevypustili dušu
 • ako pri tom všetkom ušetriť
 • kde nájdete TOP pláže a tie najkrajšie miesta /aj s postupom cesty/
 • čo všetko a kde presne sa oplatí zažiť
 • tipy na konkrétne výlety, jedlá, reštaurácie
 • ako cestovať po Kalábrii lacno a jednoducho
 • ako si spojiť dovolenku v Kalábrii s dovolenkou na Sicílii
 • ako si poradiť bez znalosti cudzích jazykov
 • 3 dovolenkové plány pre rôznu dĺžku a intenzitu dovolenky
 

Celý obsah e-booku, ďalšie fotky a recenzie nájdete tu:

 

Podobné články