pláž Brela, Chorvátsko 2014

Dovolenka Chorvátsko – TOP 10 zážitkov, ktoré vás čakajú!

[fb_button]

Opäť dovolenka v Chorvátsku? A prečo nie.. je toho toľko, čo táto krajina ponúka.  Pozrite si  zoznam TOP 10 zážitkov a letovísk odporúčaných cestovateľmi z celého sveta..

Dovolenka Chorvátsko – aj takto môže vyzerať

 

1. Užite si luxus a vôňu levandule na ostrove Hvar

Dovolenka Chorvátsko
Hvar, zdroj: www.crystal-clear.com

 

 • Nádherný ostrov Hvar je najobľúbenejším letoviskom Jadranu, na ktorom Vás hneď pri príchode ohromí omamná vôňa levandule, krištáľovo priezračná voda a celá flotila luxusných jácht a plachetníc kotviacich v prístave. Je veľmi pravdepodobné, že pri prechádzke mestom stretnete niektorú zo svetových celebrít, ktoré toto miesto svojich dovoleniek jednoducho milujú.
 • Večer si doprajte gastronomický zážitok vo forme miestnych špecialít, a počas celého pobytu Vám bude dopriate aj ozajstné dovolenkové počasie takmer ako na exotickom ostrove. Hvar je totiž to najslnečnejšie miesto v celom Chorvátsku.

 

 

2. Doprajte si prechádzku po múroch Dubrovníka

Dovolenka Chorvátsko
Dubrovník, zdroj: www.dangerous-business.com

 

 • Dubrovník je je jednou z najuznávanejších turistických oblastí Chorvátska a nachádza sa v jeho najjužnejšej časti. Ako prvé, čo by ste mali ako návštevník tohto krásneho miesta spraviť, je prejsť sa po jeho starých mestských hradbách.
 • Tie, boli postavené na prelome stredoveku a prechádzkou po nich si užijete úžasný výhľad na krištáľovo čistú vodu kontastujúcu s červenými strechami murovaných domov  alebo aj čerstvo vyvešaným prádlom domácich visiacich z romantických balkónikov :). Každopádne, turisti to opisujú ako jednu  z vecí, ktoré počas svojej dovolenky v Chorvátsku určite musíte absolvovať.

 

 

3. Objavte historické mesto Split

Dovolenka Chorvátsko
Split, dovolenka Chorvátsko

 

 • Toto očarujúce, históriou dýchajúce mesto  je postavené na jednom z najvýznamnejších diel starovekej rímskej architektúry, ktorým je Diokleciánov palác. A čo si tu nesmiete nechať ujsť? Určite si nechajte naservírovať čerstvé morské plody v jednej z reštaurácií zriadených priamo v ruinách starých múrov paláca. Spojíte  tak zaručený gastronomický zážitok s atmosférou starovekého ríma ktorá tu dýcha na každom kroku – hlavne ak aj vás budú obsluhovať časníci v historických kostýmoch.
 • Hneď potom, alebo radšej po chvíľke oddychu :), si doprajte výstup na vrchol katedrály Sv. Duje, odkiaľ budete mať panoramatický výhľad na more i mesto pod vami.

 

 

4. Preskúmajte najväčší národný park Chorvátska Plitvické jazerá

Dovolenka Chorvátsko
Plitvice, zdroj: www.touropia.com

 

 • Plitvické jazerá sú najväčším národným parkom v Chorvátsku. Ide o  terasovité zoskupenie 16 jazier prepojených kaskádami a vodopádmi. Podľa toho, kedy  sa do parku vyberiete, uvidíte jazerá vo farbe smaragdovo zelenej, tyrkysovej,  svetlo modrej alebo šedej.
 • Po celom parku sú vystavané drevené chodníčky,  ktoré umožňujú turistom vychádzku akoby do iného sveta. Nie nadarmo sú Plitivice  zapísané  v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dovolenka Chorvátsko vám teda ponúka okrem svojej atmosféry aj unikátne prírodné krásy.

 

 

5. Pokochajte sa tým najromantickejším západom slnka na Zadare

Dovolenka Chorvátsko
Západ slnka – Zadar, zdroj: www.tzzadar.hr, Tim Ertl

 

 • Bol to Alfred Hitchcock, ktorý raz vyhlásil, že v Zadare sa dá vidieť ten najkrajší západ slnka na celom svete. Presvedčte sa sami! Najlepším miestom  na to sú schody tzv. morského organu. Keď do nich narážajú vlny, vydávajú krásny melancholický zvuk.
 • Hneď blízko je ďalšia atrakcia s názvom „Pozdrav slnku„. Jedná sa o dielo toho istého umelca a je to inštalácia solárnych panelov v obrovskom kruhu,  ktorá večer ponúka úžasné divadlo pre oči – hru svetiel a farieb.

 

 

6. Oddychujte na najkrajších plážach na ostrove Brač

Dovolenka Chorvátsko
Brač – pláž Zlatni Rat, zdroj: www.dreameratraction.com

 

 • Na tomto treťom najväčšom ostrove v krajine nájdete nádherné pláže. „Zlatni Rat“ alebo Zlatý mys, je jednoznačne tá najkrajšia a najfotografovanejšia pláž z celého Chorvátska.
 • Je jedinečná svojou nedotknutou panenskou prírodou stredomoria a jej zátoky sú veľmi vyhľadávané potápačmi, či vyznávačmi windsurfingu. Nachádza sa blízko mestečka Bol a stala sa akýmsi symbolom  chorvátskeho cestovného ruchu.

 

 

7. Zabavte sa na  letnom festivale v meste Rovinj 

Dovolenka Chorvátsko
Rovinj, zdroj: www.tzgrovinj.hr

 

 • Rovinj je krásne  malé mesto s bohatou históriou na západnom pobreží Istrie.  Každoročne počas letných mesiacov sa tu takmer každý deň organizujú rôzne zábavné a kultúrne podujatia. Festival s názvom Rovinjská Noc  si musíte so svojho diára počas svojej dovolenky v Chorvátsku jednoznačne zaznačiť, pokiaľ sa budete v tomto meste nachádzať na konci augusta.
 • Živá hudba, koncerty, predstavenia a súťaže trvajú celé tri dni.  Slávnostná nálada na tejto energickej udalosti je nákazlivá, ale to najlepšie príde nakoniec, kedy letné slávnosti oficiálne ukončí fantastický ohňostroj nad Jadranským morom.

 

 

8. Zistite, prečo je ostrov Mljet rajom potápačov

Dovolenka Chorvátsko
Mljet, zdroj: www.jacobstapp.wordpress.com

 

 • Prečo práve tu? Hovorí sa, že slané vody v tejto oblasti sú jedny z najčistejších na celom svete a vraj je možné dovidieť až 15 metrov pod morskú hladinu iba vlastnými očami.  Práve preto sú pláže v národnom parku Mljet rajom potápačov a vyznávačov prírodnej krásy.
 • Navyše sú v ňom ukryté tie najväčšie koraly v stredozemnom mori, a tiež jaskyne, z ktorých  najznámejšia je Odyseova jaskyňa.

 

 

9. Zažite koncert v pravom Koloseu v Pule

Dovolenka Chorvátsko
Aréna v Pule, dovolenka Chorvátsko

 

 • Ak patríte medzi milovníkov kultúry a starobylých pamiatok, vaša dovolenka v Chorvátsku by určite mala obsahovať aj mesto Pula. Dominantou tohto mesta je Koloseum, ktoré je síce o niečo menšie ako to v Ríme, ale je úžasne zachovalé a staré viac ako 2000 rokov. Pri prechádzke  arénou máte pocit, akoby sa každú chvíľu mohli začať pravé gladiátorské súboje.
 • Namiesto toho je miesto využívané na festivaly, koncerty, okrem iných aj takých hviezd ako sú Andrea Boccelli či v minulosti slávny majstro Pavarotti, a je tiež dejiskom známeho filmového festivalu.  Atmosféra letného večera v tomto open air amfiteátri musí byť v tej chvíli dokonalá..

 

 

10.  Vychutnajte si  autentickú trhovú atmosféru  v centre Záhrebu

Dovolenka Chorvátsko
Tržnica Dolac v Záhrebe, www.hoteldubrovnik.hr

 

 • Okrem toho, že Záhreb ako hlavné mesto Chorvátska, je rušnou južanskou metropolou s množstvom historických pamiatok, turisti po jeho návšteve  spomínajú najmä na dve veci.  Prvou je obrovské množstvo kaviarničiek, vďaka ktorým ho domáci volajú Zagreb – najväčšia kaviareň Európy.
 • Tou druhou je prechádzka po trhu Dolac v centre mesta, najväčšom trhu na voľnom priestranstve. Vraj tam pri nákupe vecí od výmyslu sveta (najmä ale domácich syrov, pečiva, mäsa, rýb, ovocia, vína, či kvetín) zažijete nefalšovanú trhovú atmosféru, vďaka ktorej spoznáte Chorvátov aj trochu inak. Presvedčí vás hádam fakt, že je to ten  najobľúbenejší, najnavštevovanejší a najfarebnejší trh.

 

 

Páčil sa vám článok? Odmeňte ho lajkom!

A ak vám v tomto zozname niečo chýba, napíšte nám prosím do komentárov. Budeme sa tešiť na ďalšie tipy, čo nám pri ďalšej dovolenke v Chorvátsku už určite nesmie ujsť!

[fb_button]

 

Dovolenka Chorvátsko

 DOVOLENKA CHORVÁTSKO – FIRST a LAST MINUTE zájazdy a ubytovanie v Chorvátsku!  

 

 

Podobné články