kam do chorvátska

Kam na dovolenku do Chorvátska? Prinášame vám 10 super tipov!

Opäť dovolenka v Chorvátsku? A prečo nie. Je toho toľko, čo táto krajina ponúka. Možno si však lámete hlavu nad tým, kam do Chorvátska tento rok… Prinášame vám preto zoznam TOP 10 zážitkov a miest odporúčaných cestovateľmi milujúcimi túto krajinu tisícich ostrovov rovnako ako vy. A nielen zo Slovenska, ale z celého sveta, tak sa nimi pokojne nechajte inšpirovať!

Niektoré miesta vám budú veľmi povedomé a známe, ale v článku nájdete aj pár nevšedných tipov na zážitky. Tak nech sa páči:

Kam do Chorvátska – TOP 10 zážitkov

1. Užite si luxus a vôňu levandule na ostrove Hvar

kam do Chorvátska na dovolenku

Nádherný ostrov Hvar je najobľúbenejším letoviskom Jadranu, na ktorom vás hneď pri príchode ohromí omamná vôňa levandule, krištáľovo priezračná voda a celá flotila luxusných jácht a plachetníc kotviacich v prístave. Je veľmi pravdepodobné, že pri prechádzke stretnete niektorú zo svetových celebrít, ktoré toto miesto svojich dovoleniek jednoducho milujú.

Vaša dovolenka sa môže niesť v štýle spoznávania starobylých miest, neobývaných ostrovov a skrytých zátok či romantických pláží. Chcete tip, odkiaľ si vychutnáte ten najkrajší výhľad na prístav a ostrovy Pakleni? Vydajte sa do starovekého mesta Hvar na južnom pobreží ostrova a vyjdite až na vyhliadku pevnosti Spanjola. A keď už v tomto krásnom dovolenkovom meste budete, obzrite si aj Katedrálu svätého Štefana či Františkánsky kláštor Panny Márie stojaci priamo na pobreží.

Odporúčame tiež výlet na spomínané ostrovy, ktorých oficiálny názov je Pakleni Otoci, ale miestni ich nenazvú inak ako „Forski škoji“. For je tunajšie zaužívané pomenovanie pre Hvar a škoj znamená ostrov. Nachádzajú sa juhozápadne od pobrežia Hvaru a tvorí ich 11 ostrovov a ostrovčekov. Jednou z oblastí, ktoré by ste nemali počas plavby obísť, je Palmižana na ostrove Svätého Klementa známa vďaka nádhernému botanickému parku s exotickými rastlinami. Ak vás však viac láka kúpanie v krištáľovo čistom mori a krásne pláže, zamerte napríklad na ostrov Marinkovac s kamienkovým pobrežím alebo ostrov Jerolim obľúbený vďaka nudaplážam.

Milovníkom histórie a pamiatok zas stopercentne učaruje najstaršie chorvátske mesto Starigrad v severnej časti ostrova Hvar. Čakajú na vás romantické kamenné uličky, kaplnky a kostolíky.

Večer si doprajte gastronomický zážitok vo forme miestnych špecialít, a počas celého pobytu vám bude dopriate aj ozajstné dovolenkové počasie takmer ako na exotickom ostrove. Hvar je totiž to najslnečnejšie miesto v celom Chorvátsku.

2. Doprajte si prechádzku starobylým Dubrovníkom

kam do Chorvátska na dovolenku

Dubrovník je je jednou z najuznávanejších turistických oblastí Chorvátska a nachádza sa v jeho najjužnejšej časti. Toto prístavné mesto sa rozlieha pozdĺž pobrežia v dĺžke niekoľko kilometrov. 

Ako prvé, čo by ste mali ako návštevník tohto krásneho miesta spraviť, je prejsť sa po jeho typických mestských hradbách. Tie boli postavené na prelome stredoveku a prechádzkou po nich si užijete úžasný výhľad na sýtomodré more kontastujúce s červenými strechami murovaných domov… A niekedy aj s čerstvo vyvešaným prádlom domácich na romanticky pôsobiacich balkónikoch :). Každopádne, turisti to opisujú ako jednu z vecí, ktoré počas svojej dovolenky v Chorvátsku určite musíte absolvovať.

A ak vám začne byť v meste už príliš horúco, vyberte sa na niektoré z jeho krásnych pláží. Prevládajú kamienkové pláže, hlavne v zálivoch a pri mysoch. K tým najobľúbenejším patria Copacabana, Banje či Lapad. Môžete sa však vydať aj trošička ďalej na ostrovy Lopud a Kolocep, kde si užijete pokojnejšie piesočnaté pláže.

Najväčšia ponuka UBYTOVANIA v Chorvátsku:

3. Objavte historické mesto Split

kam do Chorvátska na dovolenku

Toto očarujúce, históriou dýchajúce mesto, je postavené na jednom z najvýznamnejších diel starovekej rímskej architektúry, ktorým je Diokleciánov palác. A čo si tu nesmiete nechať ujsť?

Určite si nechajte naservírovať čerstvé morské plody v jednej z reštaurácií zriadených priamo v ruinách starých múrov paláca. Spojíte tak zaručený gastronomický zážitok s atmosférou starovekého Ríma, ktorá tu dýcha na každom kroku, a to najmä ak aj vás budú obsluhovať časníci v historických kostýmoch, pretože aj to sa vám tu môže veľmi ľahko prihodiť.

Hneď potom, alebo radšej po chvíľke oddychu :), si doprajte výstup na vrchol katedrály Sv. Duje, odkiaľ budete mať panoramatický výhľad na more i mesto pod vami.

A nezabudnite sa poprechádzať úchvatnou promenádou Riva alebo si len tak sadnúť a vychutnať obed či kávu s výhľadom na prístav v niektorej z kaviarní na jej okraji. Táto promenáda s francúzskym šmrncom vás zavedie od prístavu popri obľúbených obchodoch a reštauráciách až po historické pamiatky Splitu.

Prečítajte si aj: Do Chorvátska autom? Toto sú najvýhodnejšie trasy zo Slovenska!

4. Preskúmajte najväčší národný park Chorvátska – Plitvické jazerá

kam do Chorvátska na dovolenku

Plitvické jazerá sú najväčším národným parkom v Chorvátsku. Ide o terasovité zoskupenie 16 jazier prepojených kaskádami a vodopádmi, ktoré nájdete v oblasti Lika v nadmorskej výške 500 až 640 m. Podľa toho, kedy  sa do parku vyberiete, uvidíte jazerá vo farbe smaragdovo zelenej, tyrkysovej, svetlo modrej alebo šedej.

Po celom parku sú vystavané drevené chodníčky, ktoré umožňujú turistom vychádzku akoby do iného sveta. Nie nadarmo sú Plitivice zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nájdete tam vybudované mostíky, jazdí tu kyvadlová doprava a na najväčšom a najhlbšom jazere Kozjak s hĺbkou až 46 metrov sa dokonca môžete povoziť na malom parníku.

Môžete sa tu pokochať tiež vysokými vodopádmi, z ktorých najkrajšie sú vodopády Sastavci s výškou až 49 m, ale aj nádhernými krasovými jaskyňami. V kombinácii so žiarivou farbou jazier a prekrásnou zeleňou okolitých kopcov vám Plitvice určite učarujú.

Dovolenka v Chorvátsku vám ponúka okrem svojej atmosféry a mora aj takéto unikátne prírodné krásy.

AUTOBUSOVÉ ZÁJAZDY CHORVÁTSKO

5. Pokochajte sa tým najromantickejším západom slnka na Zadare

kam do Chorvátska na dovolenku

Bol to Alfred Hitchcock, ktorý raz vyhlásil, že v Zadare sa dá vidieť ten najkrajší západ slnka na celom svete. Presvedčte sa sami! Najlepším miestom na to sú schody tzv. morského organu. Stačí, keď sa spýtate miestnych na „Morske orgulje“. Keď do schodov narážajú vlny, vydávajú krásny melancholický zvuk.

Hneď blízko je ďalšia atrakcia s názvom „Pozdrav slnku„. Jedná sa o dielo toho istého umelca a je to inštalácia solárnych panelov v obrovskom kruhu,  ktorá večer ponúka úžasné divadlo pre oči – hru svetiel a farieb.

Čo iné a zaujímavé ešte môžete vidieť zažiť v tomto historickom starom meste plnom románskych ruín a stredovekých kostolov? Jednou z najznámejších pamiatok je kostol svätého Donáta z 12. storočia či námestie Piatich studní, ktoré nájdete v centre mesta.

Zájdite si nasať aj typickú miestnu pohodu na niektoré z miestnych trhovisiek plných farieb a vôní. A keď už sme pri tých vôňach, Zadar je bezpochyby jedným z najlepších gurmánskych centier v Európe. Nezabudnite si preto objednať lokálne špeciality ako sépiové rizoto alebo pečené jahňacie s bylinkami. A svoje obľúbené Mojito či Aperol Spritz tu nahraďte pravým domácim čerešňovým likérom.

Bonusový tip v okolí Zadaru – nádherná pláž Saharun

Ak budete ubytovaní v Zadare alebo v jeho blízkosti, nevynechajte ani výlety na okolité ostrovy. Neďaleko ležiaci ostrov Dugi Otok patrí k tým najkrajším v celom Chorvátsku.

Vyberte sa na severozápad ostrova do oblasti Veli Rat, kde nájdete úžasnú a na Chorvátsko netypickú pláž so svetlým, takmer až bielym pieskom, Saharun, známu aj pod názvom Sakarun. Zaborte nohy do mäkkučkého piesku a relaxujte pri pohľade na tyrkysovú hladinu mora. Pláž je perfektná aj pre malé deti a neplavcov. Vďaka svojej kráse sa často objavuje v rebríčkoch najkrajších pláží Chorvátska.

Ďalšími ostrovmi v okolí Zadaru sú napríklad zelený Ugljan ležiaci hneď oproti, alebo Silba, Premuda či známejší ostrov Pag.

Dovolenka Chorvátsko

Ďalších 5 tipov „Kam do Chorvátska“ pokračuje na ďalšej strane…

Podobné články