neapol tipy čo vidieť dovolenka

Neapol za 1 deň? Týchto 12 vecí musíte vidieť!

Aj keď mám už Taliansko prechodené krížom-krážom, v jednom neobyčajnom meste som ešte nikdy nebola. O Neapole som toho síce počula už dosť, ale ako sa hovorí: „lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.“ A keďže už viem, že príležitosť na cestovanie sa nehľadá, ale musí sa vytvoriť ;), aj ja som si jednu takú vytvorila.

Pri jednej z mojich dovoleniek v Ríme, som sa predposledný deň spontánne rozhodla pre tento výlet. Veľa času nazvyš som už nemala, a tak som narýchlo zorganizovala dobrodružný výlet vlakom z Ríma do Neapola. Áno, to som celá ja! Keď si niečo vezmem do hlavy…

Hneď som si zabookovala spiatočný lístok Roma Termini – Napoli Centrale s odchodom z Ríma v skorých ranných hodinách. Len tak-tak som to stihla a s cappuccinom v ruke som doslova v poslednej minúte dobehla na vlakovú stanicu, kde som rýchlo nastúpila do môjho vozňa a vlak sa vzápätí pohol. Keď som to celé trochu rozdýchala, ponorila som sa do zasneného pozorovania talianskej krajiny. Cestovanie vlakom má svoje čaro.

Popritom sa mi v hlave začali vynárať myšienky na včerajší deň. Moji talianski priatelia mi totiž dohovárali: „Ma tu sei pazza! Vuoi andare da sola a Napoli! É troppo pericoloso. Credimi! Mi raccomando, occhio!“ – „Čo si sa zbláznila! Ty ideš sama do Neapolu. Je to veľmi nebezpečné. Vermi! Dávaj si pozor!“

Nepočúvla som, moja zvedavosť bola silnejšia ako strach a teraz už niet cesty späť…

Ako si užiť Neapol za 1 deň

Ani som sa nenazdala a už vystupujem v Neapole. Samozrejme ako prvú vec som si poriadne skontrolovala a zabezpečila moju „maličkú cestovateľskú kabelku“, do ktorej sa zmestí (podľa mňa) všetko, čo potrebujem, aj keď pri jej rozmeroch je to až neuveriteľné.

S netrpezlivým očakaváním dobrodružného dňa hľadám východ zo stanice Napoli Centrale, keď zrazu zbadám maličké knihkupectvo, v ktorom sa ešte na okamih zastavím. Milujem totiž talianske knihy a  už aj siaham po jednej, ktorá ma zaujala. Volala sa „Piccolo manuale delle decisioni strategiche.“ – Malý manuál strategických rozhodnutí. No uvidíme, snáď si dnes poradím ešte bez nej ;). O sekundu už s úsmevom pri pokladni debatujem so zhovorčivým predavačom, ktorý mi hneď dal aj zopár neoceniteľných tipov od miestneho, čo treba v Neapole určite vidieť.

dovolenka taliansko last minute

Odhodlane si vykračujem labyrintom dláždenných neapolských uličiek a pozerám, čím je toto svetovo preslávené mesto vlastne tak výnimočné. Metro (v taliančine „metropolitana“) na svojich potulkách využívam málokedy – samozrejme v rámci možností. Snažím sa radšej poctivo prejsť každú uličku, pretože mám takú skúsenosť, že práve tie najobyčajnejšie a najnenápadnejšie malé uličky v sebe ukrývajú niečo špeciálne. Niekedy stačí len spomaliť, lepšie sa prizrieť a započúvať sa.

Priznám sa, že toto ma nikdy neprestane fascinovať a počas mojich dovoleniek v Taliansku najradšej pozorujem atmosféru a scény z obyčajného dňa. Mám pre túto krajinu odjakživa slabosť, takže aj sledovania každodennej rutiny, je pre mňa vzácne a neobyčajné. Milujem spoznávať nové zvyky a tradície, ktoré sú tu niekedy doslova v každom regióne úplne odlišné. A v Neapole to všetko má ešte o čosi hlbší zmysel… Ale k tomu sa ešte dostaneme neskôr. Poďme pekne po poriadku.

Neapol – 10 tipov, čo treba vidieť a zažiť!

1. Prejsť sa po historickom centre – Centro storico

Historické centrum Neapola sa dostalo na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1995. Je to srdce mesta, v ktorom nájdete množstvo monumentálnych stavieb a kostolov. Takmer za každým rohom je niečo, čo vás zaujme. A čo naňho hovorím ja? Že Neapol vyzerá presne tak, ako som si vždy predstavovala. Je to skrátka mimoriadne rušné mesto prekypujúce životom.

Zvláštnosťou je starodávna ulica Spaccanapoli, ktorá zostala ešte z pôvodného grécko-rímskeho mesta Neapolis, čo v gréčtine znamená nové mesto. Neapol je totiž jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete.

Spaccanapoli v preklade znamená niečo ako „rozdeľovač Neapola“, pretože doslova pretína jadro historického centra mesta a delí Neapol na dve časti.

2. Neapolská katedrála – Duomo di Napoli

Jednou z najdôležitejších pamiatok v Neapole je Catedralle di Santa Maria Assunta, známa tiež ako Duomo di Napoli alebo Duomo di San Gennaro – katedrála z 13. storočia zasvätená patrónovi mesta. Zdobený interiér tejto monumentálnej katedrály vás samozrejme oslnia. Čo však mňa dostalo ešte viac, je kaplnka San Gennaro s pozostatkami svätca (lebkou a 2 ampulkami krvi) a rituál s názvom „zázrak krvi“.

San Gennaro bol v roku 305 n.l. umučený v mestečku kúsok za Neapolom. Keď sem preniesli jeho telo, v rukách biskupa sa vtedy skvapalnila jeho vysušená krv uložená v ampulkách. Odvtedy sa to pravidelne opakovalo niekoľkokrát ročne. Začiatkom mája, septembra a v polovici decembra sa v Neapole dodnes uskutočnuje tzv. slávnosť skvapalňovania krvi, pričom Neapolčania to berú smrteľne vážne. Keďže San Gennaro je považovaný za ochrancu mesta, ak sa krv neskvapalní, stane sa nejaká katastrofa. Pár krát sa tak naozaj nestalo. V roku 1944 potom vybuchla sopka Vezuv, v roku 1980 nastalo zemetrasenie a naposledy v roku 1988 kedy Neapol prišiel o futbalový titul… Neviem veru, čo bolo pre nich horšie.

3. Ochutnať najlepšiu pizzu v celom Taliansku

Po menšej prechádzke som sa zrazu nečakane ocitla pred pizzeriou, ktorú som už dlhšie plánovala navštíviť: L’Antica Pizzeria Da Michele. Áno, to je tá slávna pizzeria, v ktorej si pochutnávala na pizzi Julia Roberts vo filme „Jedz, modli sa a miluj“. Prišla som ešte pred otvorením, takže som mala šťastie a nemusela som vystáť tento rad, ktorý sa o pár minút neskôr začal vytvárať.

Môj tip pre vás je, aby ste sa sem vybrali okolo 10:40 dopoludnia. Otvárajú totiž od 11:00 hod. a potom už len zdieľate stôl s ostatnými v štýle bistro. To má tiež svoju neopísateľnú atmosféru a myslím, že je to jedna z vecí, ktorú na dovolenke v Taliansku jednoducho musíte zažiť. Ako jedna z prvých si objednávam pizzu, ktorá ako o chviľu zistím, bola tou najlepšou, akú som kedy jedla! Nikde inde na svete nedostanete takú aromatickú a lahodnú pizzu.

Pripravuje sa podľa prísnych kritérií – z paradajok San Marzano a kvalitnej byvolej mozzarelly, ktorá má jedinečnú jemnosť. Určite však v tom hrá úlohu aj nejaká špeciálna múka, možno aj neapolská voda, pretože pizza Margherita bola naozaj vynikajúca. Vychutnala som si nielen gastronomický zážitok, ale aj skvelú atmosféru.

Takto zasnenú ma ešte pri platení a odchode prekvapili čašníci, ktorí mi zaúčtovali o čosi menej ako bol pôvodný účet. Toto mi povedali ako vysvetlenie: „Ma signorina é troppo bella! Quindi paga un po´ meno.“ – čiže niečo v zmysle, že som príliš pekná, takže môžem zaplatiť trochu menej :D . Skoro som odpadla!!! Radosť byť a žiť v tejto úžasnej krajine! Presne preto mám rada Taliansko a Talianov, pretože zakaždým vám dajú pocítiť, že ste niečím výnimoční. Stačí milé a úprimné gesto a hneď je váš deň ešte o trošku lepší.

Zaujímavosť na záver:
Podľa legendy nesie pizza Margherita svoj názov podľa kráľovnej Margherity, ktorá navštívila Neapol v roku 1889. Kuchár vraj vtedy na jej počesť pripravil pizzu, ktorá by mala v sebe farby talianskej vlajky – zelenú bazalku, bielu mozzarellu a červenú paradajkovú omáčku. Hovorí sa však, že takáto pizza sa v Neapole robievala už od konca 18. storočia. Nuž, ktovie ako to presne bolo.

4. Nazrieť do typického holičstva ako vystrihnutého zo starého filmu

Po výbornom obede, aj keď je ešte len niečo po dvanástej, som dostala chuť na niečo sladké a hľadám (aspoň podľa odporúčania miestnych) tú najlepšiu pasticceriu v Neapole. Tú vraj nájdem v nákupnej galérii „Galleria Umberto I.“ Z Pizzerie do Galérie by mi to malo trvať asi polhodinku, ale ja sa nikam neponáhľam. Užívam si „dolce far niente“ – sladké ničnerobenie, tak ako Neapolčania, ktorí sú v tom úplní majstri.

Cestou sa ešte zatúlam do jednej z uličiek a zrazu sa mi naskytne pohľad do typického holičstva, v ktorom akokeby sa čas aspoň na 50 rokov zastavil. To sa ani nedá opísať, to musíte vidieť. Úplne ako scéna z eat-pray-love.

Len tak som sa pri ňom pristavila a už doň nazerám (možno trochu ako pravá Neapolčanka :D). Zvedavo sa započúvam do rozhovoru, keď ma v tom majiteľ pristihne a s úsmevom mi vraví: „Signorina e Lei vuole anche un taglio?“ – „Slečna, a vy sa tiež chcete ostrihať?“

5. Prejsť sa po Gallerii Umberto I.

Galleria Umberto I. je verejná nákupná galéria, ktorá je lemovaná elegantnými obchodmi a kaviarňami. Ísť tam je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete zadarmo zažiť v Neapole. Zadarmo je to samozrejme v prípade, ak sa sem nechystáte na nákupy :D.

Viktoriánska galéria bola postavená na konci 19. storočia s cieľom oživiť mesto potom, čo tu došlo k ničivej epidémii cholery. Nechajte sa ohromiť neoklasicistickou výzdobou, klenutým skleneným stropom a obrovskou 56 metrovou kupolou. Každá zo 4 častí galérie sa na jednom konci otvára do ulice. Všimnite si tiež zaujímavú centrálnu podlahovú výzdobu so znakmi zverokruhu.

6. Pochutnať si na najlepších koláčikoch v Neapole

Kam teda v Neapole treba zájsť, ak dostanete chuť na sladké? Práve do spomínanej galérie Umberto I., kde hľadajte stánok s nápisom „La Sfogliatella Mary„. Ak sa nebudete vedieť rozhodnúť, určite ochutnajte dve najslávnejšie dobroty – sfogliatella a baba.

Sfogliatella je talianske pečivo plnené syrom pochádzajúce z oblasti Kampánie a v Neapole ju nájdete jednoducho všade. Názov „sfogliatella“ vyjadruje jemnú lístkovú štruktúru cesta. Tradičná náplň je maslo, cukor, škorica, sladká ricotta a kandizovaná pomarančová kôra.

Babà napoletano je malý koláč s rumovým alebo limoncellovým sirupom v tvare huby. Môže byť ozdobený šľahačkou, krémom a sezónnym ovocím.

Mňam! Presne toto som práve potrebovala. Ako vravia Taliani, bola to pre mňa: „una botta di vita“. V preklade to znamená niečo, čo vám hneď dodá energiu. Doslova je to „úder života“.

7. Zažiť „bežný“ život v Neapole – klebetenie a vešanie bielizne

Dostatočne nabitá energiou sa vydávam na ďalšie spoznávanie Neapola. V rušnej uličke už pozorujem jeden z typických dialógov, ktoré môžete v tomto zaujímavom meste zažiť. A to dve susedky, ktoré na seba z okna svojich bytov pokrikujú s kávičkou v ruke. Vyzerá to, ako keby sa hádali a to pri tom iba diskutujú o tom, čo včera večer videli zo svojich okien :D. Načo sociálne siete? Tieto tety majú prehľad o všetkom! Dokázala by som to sledovať hodiny a hodiny, no ja až toľko času nemám. No jednu zaujímavú scénu v priamom prenose si ešte stihnem pozrieť, a to vešanie šiat na šnúru medzi dvoma domami.

Mohla by som celý tento článok venovať tým najkrajším TOP miestam, ktoré vidieť v Neapole, no mňa v tomto meste fascinujú najviac tieto „obyčajné“ zážitky. Neapol je ale samozrejme aj plný pamiatok a pamätihodností, a ďalšie z nich vám priblížim práve teraz. 3 nasledujúce sú umiestnené hneď vedľa seba.

8. Piazza del Plebiscito

Toto impozantné námestie z 19. storočia je obľúbeným miestom stretnutí. Na východe ho ohraničuje Kráľovský palác – Palazzo Reale a na západe kostol sv. Františka z Paoly.

9. Kráľovský palác v Neapole – Palazzo Reale

Kráľovský palác bol postavený na začiatku 17. storočia, keď mal prísť na návštevu Neapola španielsky kráľ Filip III. Na jeho priečelí uvidíte 8 mramorových sôch panovníkov, ktorí vládli Neapolu od 12 storočia. Je to 1 zo 4 kráľovských sídiel dynastie Bourbonov, ktorí vládli v 18. a 19. storočí Neapolskému a Sicílskemu kráľovstvu.

Ak sa vydáte preskúmať interiér, čaká vás v ňom prehliadka kráľovských apartmánov a 30 salónov navrhnutých v tom najextravagantnejšom neapolskom štýle, kde sa bavila vtedajšia miestna neapolská smotánka. Okrem toho je v paláci umiestnená aj národná knižnica, múzeum a dvorné divadlo Teatrino di Corte. S palácom je spojené aj operné divadlo Teatro San Carlo.

10. Operné divadlo – Teatro di San Carlo

Teatro di San Carlo je jedným z najkrajších operných domov na svete. Milánska La Scala je síce najslávnejšia, ale divadlo San Carlo je staršie a podľa mňa oveľa krajšie. Mňa najviac očarilo honosné zdobenie, klasické červené zamatové čalúnenie a nádherná freska na strope divadla. Ak chcete vidieť tento operný dom zvnútra, máte 2 možnosti. Buď si zaplatíte predstavenie alebo hodinovú prehliadku so sprievodcom v angličtine alebo taliančine.

V blízkej pešej vzdialenosti, asi 5 minút od divadla, ma čaká ďalšia pamiatka, ktorú treba v Neapole určite vidieť – Castel Nuovo.

11. Castel Nuovo

V Neapole nájdete až 2 známe stredoveké hrady, Castel dell’Ovo a Castel Nuovo. Ja som sa rozhodla, že si pozriem Castel Nuovo, teda „nový hrad“. Je to jedna z najpozoruhodnejších budov v celom Neapole. Bol postavený v 13. storočí pre kráľa Karola I. z Anjou a je známy aj ako Maschio Angioino alebo Angevinská pevnosť.

Obrovský a pôsobivý už z diaľky má Castel Nuovo päť okrúhlych veží spojených nepreniknuteľnými kamennými múrmi. Pôdorys hradu je netypický, má tvar lichobežníka, pričom časť vonkajších hradieb je chránená morom a časť vodnou priekopou. Jeho hlavným vchodom je víťazný oblúk z bieleho mramoru vtesnaný medzi dve strážne veže. Zaujímavé veci nájdete samozrejme aj v interiéri. Ja som už tých prehliadok začínala mať na 1 deň v Neapole aj celkom dosť a ostala som si vychutnávať vonku výhľad na more.

Keďže je veľmi horúco a potrebujem si už aj trochu oddýchnuť, zastavila som sa ešte len tak „na slepo“ v jednej z blízkych uličiek na rizoto. Neoľutovala som. Aj keď to nebola žiadna vychýrená reštaurácia, jedlo bolo vynikajúce.

12. Nádherný výhľad na celý Neapol z Castel Sant’Elmo

Mala som síce v pláne, že si celý Neapol vychutnám peši, nakoniec som sa ale rozhodla, že za mojím posledným zážitkom, ktorý je trochu vzdialenejší, sa vydám predsa len trochu pohodlnejšie. O chvíľu si už z autobusu užívam pohľad na toto čarovné, historické a miestami aj celkom nebezpečné mesto. Záleží na tom, v ktorej časti sa práve nachádzate. Čo som si od svojich kamarátov zapamätala, bolo, že sa určite nemám vydať do štvrtí Scampia a Secondigliano. Ale tam ja nejdem. Moja posledná zastávka dnes bude Castel Sant’Elmo.

Ak si chcete užiť jeden z najkrajších výhľadov na Neapol, určite nevynechajte Sant’Elmo. Je otvorený denne od 8.30 do 19.30. Hore sa vyveziete lanovkou a odtiaľ si už len vychutnávajte romantický pohľad na Vezuv a celý Neapolský záliv. Jedinečná atmosféra je samozrejme pri západe slnka, tak ako som si to naplánovala ja, ale viem si predstaviť aj nádherný pohľad na vysvietené podvečerné mesto.

Vidieť Neapol a umrieť?

Tak a to bolo pre mňa na dnes všetko. Platí teda slávna veta: „Vidieť Neapol a umrieť“? Podľa mňa je to trochu silné vyhlásenie, aj keď Neapol bol naozaj NEZABUDNUTEĽNÝ, a to som sem prvýkrát zavítala iba na jeden deň. Ale ktovie. Možno keď sa nabudúce zdržím dlhšie, tak aj zmením názor. Ešte mi tu totiž ostalo pár vecí, ktoré som si chcela pozrieť – napríklad „španielska štvrť“, Pompeje, podzemie Neapola… Vlastne je toho ešte celkom dosť. Nabudúce prídem aspoň na 3 dni.

Dôležitejšie ako množstvo videných pamiatok je však podľa mňa to, aby ste sa na každej vašej dovolenke nechali radšej únášať atmosférou daného mesta a nehrnuli sa niekam, len preto, že to niekto povedal či napísal. Užívajte si každý okamih, či už s priateľmi, alebo aj sami a budete sa cítiť výnimočne a šťastne tak ako ja pri každom takomto dobrodružnom výlete.

neapol tipy čo vidieť
Risotto ai frutti di mare bolo výborné!

Apropo, veľmi sa ospravedlňujem, ale väčšina fotiek v tomto článku je ilustračných. Síce mi nikto neukradol mobil, ani fotoaparát, ale ani za ten svet neviem fotky z Neapola nájsť. Jediné moje, ktoré som našla, boli tie z pizzerie a táto posledná zo skorej večere, ktorú, mi urobil vysmiaty časník…

Ak ste dočítali až sem a článok sa vám páčil, budem vďačná za každý lajk, komentár alebo zdieľanie. Grazie!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *