neapol tipy čo vidieť dovolenka

Neapol za 1 deň? Týchto 12 vecí musíte vidieť!

Aj keď mám už Taliansko prechodené krížom-krážom, v jednom neobyčajnom meste som ešte nikdy nebola. O Neapole som toho síce počula už dosť, ale ako sa hovorí: „lepšie raz vidieť ako stokrát počuť.“ A keďže už viem, že príležitosť na cestovanie sa nehľadá, ale musí sa vytvoriť ;), aj ja som si jednu takú vytvorila.

Pri jednej z mojich dovoleniek v Ríme, som sa predposledný deň spontánne rozhodla pre tento výlet. Veľa času nazvyš som už nemala, a tak som narýchlo zorganizovala dobrodružný výlet vlakom z Ríma do Neapola. Áno, to som celá ja! Keď si niečo vezmem do hlavy…

Hneď som si zabookovala spiatočný lístok Roma Termini – Napoli Centrale s odchodom z Ríma v skorých ranných hodinách. Len tak-tak som to stihla a s cappuccinom v ruke som doslova v poslednej minúte dobehla na vlakovú stanicu, kde som rýchlo nastúpila do môjho vozňa a vlak sa vzápätí pohol. Keď som to celé trochu rozdýchala, ponorila som sa do zasneného pozorovania talianskej krajiny. Cestovanie vlakom má svoje čaro.

Popritom sa mi v hlave začali vynárať myšienky na včerajší deň. Moji talianski priatelia mi totiž dohovárali: „Ma tu sei pazza! Vuoi andare da sola a Napoli! É troppo pericoloso. Credimi! Mi raccomando, occhio!“ – „Čo si sa zbláznila! Ty ideš sama do Neapolu. Je to veľmi nebezpečné. Vermi! Dávaj si pozor!“

Nepočúvla som, moja zvedavosť bola silnejšia ako strach a teraz už niet cesty späť…

Neapol – čo všetko treba vidieť a hlavne zažiť

Ani som sa nenazdala a už vystupujem v Neapole. Samozrejme ako prvú vec som si poriadne skontrolovala a zabezpečila moju „maličkú cestovateľskú kabelku“, do ktorej sa zmestí (podľa mňa) všetko, čo potrebujem, aj keď pri jej rozmeroch je to až neuveriteľné.

S netrpezlivým očakaváním dobrodružného dňa hľadám východ zo stanice Napoli Centrale, keď zrazu zbadám maličké knihkupectvo, v ktorom sa ešte na okamih zastavím. Milujem totiž talianske knihy a  už aj siaham po jednej, ktorá ma zaujala. Volala sa „Piccolo manuale delle decisioni strategiche.“ – Malý manuál strategických rozhodnutí. No uvidíme, snáď si dnes poradím ešte bez nej ;). O sekundu už s úsmevom pri pokladni debatujem so zhovorčivým predavačom, ktorý mi hneď dal aj zopár neoceniteľných tipov od miestneho, čo treba v Neapole určite vidieť.

Odhodlane si vykračujem labyrintom dláždenných neapolských uličiek a pozerám, čím je toto svetovo preslávené mesto vlastne tak výnimočné. Metro (v taliančine „metropolitana“) na svojich potulkách využívam málokedy – samozrejme v rámci možností. Snažím sa radšej poctivo prejsť každú uličku, pretože mám takú skúsenosť, že práve tie najobyčajnejšie a najnenápadnejšie malé uličky v sebe ukrývajú niečo špeciálne. Niekedy stačí len spomaliť, lepšie sa prizrieť a započúvať sa.

Priznám sa, že toto ma nikdy neprestane fascinovať a počas mojich dovoleniek v Taliansku najradšej pozorujem atmosféru a scény z obyčajného dňa. Mám pre túto krajinu odjakživa slabosť, takže aj sledovania každodennej rutiny, je pre mňa vzácne a neobyčajné. Milujem spoznávať nové zvyky a tradície, ktoré sú tu niekedy doslova v každom regióne úplne odlišné. A v Neapole to všetko má ešte o čosi hlbší zmysel… Ale k tomu sa ešte dostaneme neskôr. Poďme pekne po poriadku.

Neapol – 12 tipov na najkrajšie miesta

Je síce pravda, že toto všetko tu môžete vidieť za 1 deň, bude to ale asi „prehliadka ako z rýchlika.“ Ak si radi vychutnávate talianske mestá trošku viac v kľude, odporúčam prísť aspoň na víkend, ideálne predlžený…

1. Prejsť sa po historickom centre – Centro storico

Historické centrum Neapola sa dostalo na zoznam svetového dedičstva UNESCO v roku 1995. Je to srdce mesta, v ktorom nájdete množstvo monumentálnych stavieb a kostolov. Takmer za každým rohom je niečo, čo vás zaujme. A čo naňho hovorím ja? Že Neapol vyzerá presne tak, ako som si vždy predstavovala. Je to skrátka mimoriadne rušné mesto prekypujúce životom.

Zvláštnosťou je starodávna ulica Spaccanapoli, ktorá zostala ešte z pôvodného grécko-rímskeho mesta Neapolis, čo v gréčtine znamená nové mesto. Neapol je totiž jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete.

Spaccanapoli v preklade znamená niečo ako „rozdeľovač Neapola“, pretože doslova pretína jadro historického centra mesta a delí Neapol na dve časti.

2. Neapolská katedrála – Duomo di Napoli

Jednou z najdôležitejších pamiatok v Neapole je Catedralle di Santa Maria Assunta, známa tiež ako Duomo di Napoli alebo Duomo di San Gennaro – katedrála z 13. storočia zasvätená patrónovi mesta. Zdobený interiér tejto monumentálnej katedrály vás samozrejme oslnia. Čo však mňa dostalo ešte viac, je kaplnka San Gennaro s pozostatkami svätca (lebkou a 2 ampulkami krvi) a rituál s názvom „zázrak krvi“.

San Gennaro bol v roku 305 n.l. umučený v mestečku kúsok za Neapolom. Keď sem preniesli jeho telo, v rukách biskupa sa vtedy skvapalnila jeho vysušená krv uložená v ampulkách. Odvtedy sa to pravidelne opakovalo niekoľkokrát ročne. Začiatkom mája, septembra a v polovici decembra sa v Neapole dodnes uskutočnuje tzv. slávnosť skvapalňovania krvi, pričom Neapolčania to berú smrteľne vážne. Keďže San Gennaro je považovaný za ochrancu mesta, ak sa krv neskvapalní, stane sa nejaká katastrofa. Pár krát sa tak naozaj nestalo. V roku 1944 potom vybuchla sopka Vezuv, v roku 1980 nastalo zemetrasenie a naposledy v roku 1988 kedy Neapol prišiel o futbalový titul… Neviem veru, čo bolo pre nich horšie.

3. Ochutnať najlepšiu pizzu v celom Taliansku

Po menšej prechádzke som sa zrazu nečakane ocitla pred pizzeriou, ktorú som už dlhšie plánovala navštíviť: L’Antica Pizzeria Da Michele. Áno, to je tá slávna pizzeria, v ktorej si pochutnávala na pizzi Julia Roberts vo filme „Jedz, modli sa a miluj“. Prišla som ešte pred otvorením, takže som mala šťastie a nemusela som vystáť tento rad, ktorý sa o pár minút neskôr začal vytvárať.

Môj tip pre vás je, aby ste sa sem vybrali okolo 10:40 dopoludnia. Otvárajú totiž od 11:00 hod. a potom už len zdieľate stôl s ostatnými v štýle bistro. To má tiež svoju neopísateľnú atmosféru a myslím, že je to jedna z vecí, ktorú na dovolenke v Taliansku jednoducho musíte zažiť. Ako jedna z prvých si objednávam pizzu, ktorá ako o chviľu zistím, bola tou najlepšou, akú som kedy jedla! Nikde inde na svete nedostanete takú aromatickú a lahodnú pizzu.

Pripravuje sa podľa prísnych kritérií – z paradajok San Marzano a kvalitnej byvolej mozzarelly, ktorá má jedinečnú jemnosť. Určite však v tom hrá úlohu aj nejaká špeciálna múka, možno aj neapolská voda, pretože pizza Margherita bola naozaj vynikajúca. Vychutnala som si nielen gastronomický zážitok, ale aj skvelú atmosféru.

Takto zasnenú ma ešte pri platení a odchode prekvapili čašníci, ktorí mi zaúčtovali o čosi menej ako bol pôvodný účet. Toto mi povedali ako vysvetlenie: „Ma signorina é troppo bella! Quindi paga un po´ meno.“ – čiže niečo v zmysle, že som príliš pekná, takže môžem zaplatiť trochu menej :D . Skoro som odpadla!!! Radosť byť a žiť v tejto úžasnej krajine! Presne preto mám rada Taliansko a Talianov, pretože zakaždým vám dajú pocítiť, že ste niečím výnimoční. Stačí milé a úprimné gesto a hneď je váš deň ešte o trošku lepší.

Zaujímavosť na záver:
Podľa legendy nesie pizza Margherita svoj názov podľa kráľovnej Margherity, ktorá navštívila Neapol v roku 1889. Kuchár vraj vtedy na jej počesť pripravil pizzu, ktorá by mala v sebe farby talianskej vlajky – zelenú bazalku, bielu mozzarellu a červenú paradajkovú omáčku. Hovorí sa však, že takáto pizza sa v Neapole robievala už od konca 18. storočia. Nuž, ktovie ako to presne bolo.

4. Nazrieť do typického holičstva ako vystrihnutého zo starého filmu

Po výbornom obede, aj keď je ešte len niečo po dvanástej, som dostala chuť na niečo sladké a hľadám (aspoň podľa odporúčania miestnych) tú najlepšiu pasticceriu v Neapole. Tú vraj nájdem v nákupnej galérii „Galleria Umberto I.“ Z Pizzerie do Galérie by mi to malo trvať asi polhodinku, ale ja sa nikam neponáhľam. Užívam si „dolce far niente“ – sladké ničnerobenie, tak ako Neapolčania, ktorí sú v tom úplní majstri.

Cestou sa ešte zatúlam do jednej z uličiek a zrazu sa mi naskytne pohľad do typického holičstva, v ktorom akokeby sa čas aspoň na 50 rokov zastavil. To sa ani nedá opísať, to musíte vidieť. Úplne ako scéna z eat-pray-love.

Len tak som sa pri ňom pristavila a už doň nazerám (možno trochu ako pravá Neapolčanka :D). Zvedavo sa započúvam do rozhovoru, keď ma v tom majiteľ pristihne a s úsmevom mi vraví: „Signorina e Lei vuole anche un taglio?“ – „Slečna, a vy sa tiež chcete ostrihať?“

5. Prejsť sa po Gallerii Umberto I.

Galleria Umberto I. je verejná nákupná galéria, ktorá je lemovaná elegantnými obchodmi a kaviarňami. Ísť tam je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete zadarmo zažiť v Neapole. Zadarmo je to samozrejme v prípade, ak sa sem nechystáte na nákupy :D.

Viktoriánska galéria bola postavená na konci 19. storočia s cieľom oživiť mesto potom, čo tu došlo k ničivej epidémii cholery. Nechajte sa ohromiť neoklasicistickou výzdobou, klenutým skleneným stropom a obrovskou 56 metrovou kupolou. Každá zo 4 častí galérie sa na jednom konci otvára do ulice. Všimnite si tiež zaujímavú centrálnu podlahovú výzdobu so znakmi zverokruhu.

6. Pochutnať si na najlepších koláčikoch v Neapole

Kam teda v Neapole treba zájsť, ak dostanete chuť na sladké? Práve do spomínanej galérie Umberto I., kde hľadajte stánok s nápisom „La Sfogliatella Mary„. Ak sa nebudete vedieť rozhodnúť, určite ochutnajte dve najslávnejšie dobroty – sfogliatella a baba.

Sfogliatella je talianske pečivo plnené syrom pochádzajúce z oblasti Kampánie a v Neapole ju nájdete jednoducho všade. Názov „sfogliatella“ vyjadruje jemnú lístkovú štruktúru cesta. Tradičná náplň je maslo, cukor, škorica, sladká ricotta a kandizovaná pomarančová kôra.

Babà napoletano je malý koláč s rumovým alebo limoncellovým sirupom v tvare huby. Môže byť ozdobený šľahačkou, krémom a sezónnym ovocím.

Článok s ďalšími 6 tipmi, čo sa oplatí vidieť v Neapole, pokračuje na ďalšej strane

Podobné články