čo zažiť v ríme tipy

Kam na najlepšiu pizzu a kávu v Ríme a ďalšie tipy, čo zažiť!

Ako teda pokračoval môj bláznivý víkend vo večnom meste? Nad očakávanie… a po včerajšku som s tým aj tak trochu počítala. ;)

V prvom článku Čo vidieť v Ríme a tajné tipy, ako si užiť nezabudnuteľný víkend som napísala prvých 10 tipov, čo treba v Ríme bezpodmienečne zažiť ;) a dnes budeme pokračovať. Len prezradím, že začneme tou najlepšou kávou a skončíme, ako inak, tou najlepšou pizzou :D.

Ďalších 6 tipov, čo (a hlavne) kde v Ríme zažiť

1. Najlepšia káva v Ríme – Sant´Eustachio

tipy čo zažiť v ríme

Po neskorých raňajkách (keďže po včerajšku sa jednoducho nedalo vstať v „normálnom“ čase), som sa stretla s mojím kamarátom v Sant´Eustachio Il Caffé. Táto kaviareň, ktorá má, aspoň teda pre mňa, neskutočné čaro, sa nachádza v blízkosti Pantheonu.

Je to však skôr o nálade, ktorá tu panuje, preto to na prvý pohľad ani nepôsobí ako niečo výnimočné. Ide v podstate o jednu malú miestnosť, v ktorej si objednáte a vopred zaplatíte pri pokladni. Odtiaľ sa presuniete na druhú stranu miestnosti, kde vám už podávajú šálku naozaj výborne pripravenej a hlavne kvalitnej kávy, Arabica, ktorú vypijete často krát len za pár sekúnd ako praví taliani, a ani sa nenazdáte a už ste preč. Je to naozaj tá najlepšia káva, akú som kedy pila, ale nikdy si ju tu nestihnem poriadne vychutnať… Asi to k tomu patrí ;).

tipy čo zažiť v ríme
kam na kávu v Ríme

Samozrejme, nie vždy je tu taký chaos, a ak máte chuť a čas, môžete využiť aj vonkajšiu terasu a to výnimočné opojenie z „caffé“ si tak o niečo predĺžiť. Všetkým milovníkom kávy vrelo odporúčam navštíviť, stojí to za to. V tejto kaviarni okrem kávy predávajú aj iné doplnky, ktoré by sa vám mohli páčiť. Ja už mám doma napríklad mokka kávovar so šálkami. Štýlová ranná káva, to je predsa základ dňa každého poriadneho kávičkára :D, ako v Taliansku, tak aj na Slovensku…

2. Romantické člnkovanie a piknik v parku Villa Borghese

Nasadáme na Vespu a pokračujeme do víru rušných talianskych ulíc. Podobne ako včera, aj dnes to vyzerá na horúci letný deň, čo mi veľmi vyhovuje. Ale tá cestná premávka… Nie je to síce také šialené, ako sme zažili v sicílskom Palerme, ale pohodovým vozením po meste sa to tiež nedá nazvať :D. Treba to v Ríme skrátka zažiť! Bláznivou jazdou, pričom sa pod prilbou celý čas smejem, keďže s týmto talianom si rozumieme aj bez slov, sa dostávame k jednému zo vstupov do Villa Borghese. Je to jeden z najväčších verejných parkov v Ríme a naozaj nádherné, ale pritom pokojné miesto.

V tomto areále nájdete napríklad Galériu Borghese (súkromná galéria umenia), Biopark či zoologické múzeum. Samozrejme, je tam toho ešte omnoho viac, ale my sme tam boli len na pár hodín. Kedže sa tento park rozprestiera na skutočne obrovskej ploche, dostanete sa sem viacerými vstupmi. Ja viem napríklad o týchto – od námestia Piazza del Popolo, od Villa Medici, od Národnej galérie moderného umenia alebo od Porta Princiana, ale myslím, že je ich ešte viac.

Najskôr sa tu len tak prechádzame, keďže je tu toho naozaj veľa, čo sa dá obdivovať: historické budovy, múzeá, fontány, jazerá, vodné hodiny Pincio, a je tu aj replika Shakespearovho divadla Globe v Londýne – Globe Theatre Roma, plus sa tu organizuje množstvo rôznych eventov.

Keďže sa už blížil čas obeda, na mňa, ako o niekoľko minút zistím, čaká milé prekvapenie. “Chiudi gli occhi, per favore!“ „Zatvor oči, prosím ťa“, vraví. Kráčame ešte zopár metrov. “Adesso, puoi aprirli.“ „Teraz ich môžeš otvoriť“. Ten môj úsmev, keď zistím, že mi zorganizoval piknik, sa jednoducho nedá skryť. A to ešte netuším, že po vynikajúcom obede na mňa ešte čaká jedno prekvapenie. Tí taliani!

Po 2 hodinovom obede – ako obyčajne… (ešte nikdy som asi kratšie v Taliansku neobedovala :D) sa presúvame k malému jazierku, ktoré sa nachádza v tomto areále. Za okamih už sedíme v menšej loďke, ktorú sme si prenajali a ja si užívam člnkovanie vo veľkom štýle a po tichu si vravím: „no môže byť tento víkend ešte lepší?“

tipy čo zažiť v ríme

Samozrejme toto miesto v sebe ukrýva také množstvo atrakcií pre jednotlivcov, ale aj celé rodiny, že ich v priebehu jedného dňa nestihnete všetky prejsť a užiť si, preto vám odporúčam, aby ste si to rozložili na viacero dní alebo výletov Ríme. Garantujem vám, že sa sem určite budete chcieť vrátiť.

Ubytovanie v Ríme s garanciou najnižšej ceny na booking.com

rim ubytovanie

3. Zmrzlina pri Fontana di Trevi

tipy čo zažiť v ríme

Cestou späť sa zastavíme na zmrzlinu “il gelato“. Mne chutí najviac tá pri Fontana di Trevi. Zmrzlináreň sa volá Gelateria Valentino, ale vynikajúca je aj Il Gelato di San Crispino, tiež veľmi blízko fontány. Veď vychutnávať si pohľad na toto majstrovské dielo (podľa mňa je to jedna z najkrajších fontán) so skvelou zmrzlinou v ruke, je asi tá najlepšia možná kombinácia.

Ak by ste chceli tipy na ďalšie skvelé gelaterie v Ríme považované za najlepšie aj domácimi, prečítajte si aj tento článok: „Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!“ Okrem miest, kde nájdete top zmrzliny či konkrétne tipy na skvelé reštaurácie a bistrá, sa v ňom dozviete ďalšie tipy a vychytávky, ktoré vám pri výlete v Ríme určite prídu vhod.

Bude to znieť trochu ako klišé, ale dnes je asi deň splnených prianí, a tak som si aj ja, tak ako tisíce ľudí predomnou, hodila mincu do tejto fontány s túžobným očakávaným, že sa mi moje želanie aj splní.

4. Jedinečný pohľad na Vatikán z Castel St´Angelo

tipy čo zažiť v ríme

A aby tých prekvapení nebolo málo, čaká na mňa v tento skvelý deň ešte ďalšie. Ani len netuším, že o malú chvíľu sa ocitnem na ďalšom nezvyčajnom mieste. Tento krát v Castel Sant´Angelo (Anjelský hrad), ktorý bol pôvodne Hadriánovo mauzóleum. Z centra mesta sa k nemu dostanete cez Anjelský most vedúci ponad rieku Tiber, ktorý je vyzdobený sochami anjelov. Určite ho neprehliadnete, ide totiž o monumentálnu kruhovú stavbu, na vrchole ktorej sa týči socha anjela, ktorý ukrýva meč.

S týmto hradom je spojených množstvo zaujímavostí. Jednou z nich je aj tajná podzemná chodba – Passetto di Borgo, ktorá ho spája s Bazilikou sv. Petra vo Vatikáne. Slúži Pápežovi v prípade núdze na únik z Vatikánu.

Počas prehliadky tohto hradu sa zastavíme v kaviarni Caffetteria Ristorante Le Terrazze Castel Sant’Angelo, ktorá je súčasťou tohto komplexu. Z terasy tejto kaviarne sa vám naskytne romantický výhľad priamo na Vatikán a Baziliku sv. Petra. To vám určite vyrazí dych, tak ako mne, že som si popritom aj zabudla vychutnať ten dezert.

tipy čo zažiť v ríme
tipy čo zažiť v ríme

Neskôr sa už pešo presúvam smerom k môjmu hotelu, a cestou obdivujem toto podmanivé mesto, ktoré ma neomrzí asi ani keby som sem prišla na dovolenku po stý krát…

tipy čo zažiť v ríme

Zakaždým sa zatúlam, a niekedy aj stratím v jednej z tých starobylých uličiek, kde sa zrazu objavia umelci, muzikanti. Započúvam sa do hudby a mám pocit, že v minulom živote som musela aj ja byť Rimanka.

5. Najlepšia pizza v Ríme

tipy čo zažiť v ríme

Po menšom odpočinku sa už pripravujem na večeru. Dnes to bude PIZZA! Neskutočne sa teším, lebo už som aj poriadne vyhladla. Priznám sa však, že odkedy som ochutnala pizzu (ktorá bola nekompromisne tou najlepšou, akú som kedy jedla) v Neapole v L’Antica Pizzeria Da Michele, som tak trochu kritická, prípadne si už len s obavami objednávam pizzu inde.

Mimochodom, tú pizzu ste mohli vidieť vo filme „Jedz, modli sa a miluj“, a je už aj svetovo preslávená pod názvom „eat pray love pizza“. Takže kam v Ríme na najlepšiu pizzu?

Na moje počudovanie sa zrazu ocitneme na mieste, kde mi zrazu niečo pripomína práve ten spomínaný Neapol. Táto pizzeria má totiž svoje frančizy okrem iného aj v Ríme a to Da Michele Roma Trevi, ktorú nájdete na ulici Via dei Lucchesi alebo Da Michele Roma Flaminio na Via Flaminia. Na druhej spomínanej adrese som bola tento večer ja. Na rozdiel od Neapolu, kde si môžte vybrať iba pizzu Marinara alebo Margherita, majú širšiu ponuku. Asi aby si naozaj každý prišiel na svoje. Kvalitou sa však vyrovnávajú tej pravej neapolskej pizze, keďze ju pripravujú podľa tradičného receptu.

tipy čo zažiť v ríme
Možno nevyzerá ako tá najdokonalejšia pizza na svete, ale tá chuť je božská…

Oproti Neapolu máte v Ríme ešte ďalšiu výhodu. Kým v Neapole sa na „slávnu“ pizzu poriadne načakáte v rade na vstup, v Ríme sa najete oveľa kľudnejšie. Aj keď stále je to v talianskom štýle, ktorý nikdy nie je úplne pokojný… no veď to poznáte.

 Lacné letenky do Ríma

6. Výhľad na centrum Ríma z vtáčej perspektívy

tipy čo zažiť v ríme

Po večeri ešte krátka, ale zároveň aj posledná zastávka, ktorou bol rozprávkový výhľad na centrum Ríma z výšky – z pomníka Viktora Emanuela II (Monumento Nazionale e Vittorio Emanuele II).

Užívam si posledný pohľad na toto veľkolepé mesto a potom už letím na letisko. Áno, tak ako vždy sa snažím až do poslednej chvíle vychutnať všetko to, čo Rím ponúka. Aj keď sa to možno nezdá, bol to celkom náročný víkend a to som ešte množstvo vecí, ktoré som mala v pláne, vôbec nestihla. Takže hneď aj rozmýšľam nad tým, kedy sa sem opäť vrátim. Nekonečný príbeh…

Máte už ubytovanie v Ríme? Ak nie, inšpirujte sa v tomto článku:

tipy čo vidieť v Ríme a tipy na ubytovanie v Ríme

A čo vy? Máte to tiež podobne? Stačil vám jeden výlet v Ríme alebo je to láska na celý život a neustále máte potrebu sa sem vracať? A čo treba v Ríme určite zažiť podľa vás? Napíšte mi v komentároch.


Veľmi ma potešíte aj lajkom či zdieľaním článku.
Grazie mille, amici! A presto! / čoskoro sa zasa ozvem!
Ina ♡

Podobné články