najkrajšie pláže sardínie

Najkrajšie pláže na Sardínii – veľký prehľad „európskeho Karibiku“ pokračuje!

V prvej časti veľkého dovolenkového prehľadu 15 najkrajších pláží Sardínie sme sa pozreli na severné a východné pobrežie. Našli sme tu TOP 7 pláží:

  1. rajskú pláž La Pelosa v oblasti Stintino,
  2. Spiaggia Rosa s ružovým pieskom,
  3. luxusne pôsobiacu pláž na pobreží Costa Smeralda – Spiagga del Principe,
  4. pláž prezývanú „Sardínske Tahiti“ – Cala Brandinchi,
  5. pláž Berchida,
  6. romantickú pláž Cala Luna,
  7. aj tú najfotogenickejšiu pláž Sardínie – Cala Goloritze.

Aj nespútaný juh v okolí Cagliari a západ ostrova však rozhodne majú čo ponúknuť. Nachádza sa tu ďalších 8 pláží, ktoré sú tak výnimočné, že sa dostali do zoznamu najlepších pláží „európskeho Karibiku“, ako je ostrov Sardínia často nazývaný.

Pri pohľade na more žiariace nespočetnými odtieňmi tyrkysovej, s nohami zaborenými do mäkučkého bieleho piesku vám asi tiež iná prezývka ani nenapadne…

Sardínia – najkrajšie pláže na južnom a západnom pobreží

8. Pláž Scoglio di Peppino, Santa Giusta – Castiadas (26)

Spomedzi pláží v Castiadas na juhu Sardínie, je najobľúbenejšou určite Scoglio di Peppino. Svoj názov dostala po impozantnej skale vynárajúcej sa z mora v tvare korytnačky, ktorou je charakteristická. More je krištáľovo priezračné a plytké, takže pláž je určite vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Výhodou tiež je, že sa nachádza celkom blízko hlavného mesta Cagliari, ktoré okrem toho, že je „hlavné“, mnohí považujú aj za to najkrajšie, najčistejšie a najzelenšie mesto celého ostrova.

Na mojej, zatiaľ poslednej, dovolenke na Sardínii (ešte predtým, ako som ju prebrázdila krížom-krážom), som v meste Cagliari tiež pár dní pobudla. Takže, ak vás zaujímajú moje dojmy z tohto mesta a ďalších úžasných pláží, ktoré sa nachádzajú v jeho blízkosti (ale aj ďalej na severovýchode ostrova), určite si ho nezabudnite prečítať.

Okrem pláží v ňom nájdete aj moje tipy na 10 najkrajších miest na Sardínii, ktoré treba rozhodne vidieť.

9. Pláž Porto Giunco, Villasimius (29)

Porto-Giunco, dovolenka Sardínia, pláže na Sardínii
najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

Hotovým pokladom medzi sardínskymi plážami je pláž Giunco ležiaca na samom juhu Capo Carbonara necelé 3 km od městečka Villasimius. Priamo pod strážnou vežou tu na dovolenkárov čaká bielučký, extrémne jemný, až púdrový piesok a príjemný vstup do mora hýriaceho všetkými odtieňmi modrej.

Jedinečné na tejto pláži je aj to, že na jednom mieste tvorí akúsi hrádzu, ktorou oddeľuje číre more od krásnej, pokojnej lagúny Notteri, kde okrem iného môžete pozorovať aj plameniaky.  Túto pláž preto môžete nájsť aj pod poetickým názvom „pláž dvoch morí„.

Aj pláž Giunco je vhodná pre dovolenku s deťmi, pretože vstup do mora je na týchto miestach naozaj veľmi pozvoľný. Samozrejmosťou je ponuka slnečníkov, lehátok, hojdacích sietí, športového vybavenia a rôznych služieb. V priebehu hlavných letných mesiacov však býva táto oblasť plná, takže ak si túžite v pokoji užiť práve túto pláž, mali by ste si dovolenku na Sardínii posunúť na jún alebo september.

Počasie aj teplota mora sú aj v týchto mesiacoch na ostrove vynikajúce. Priemerná teplota vzduchu je v mesiaci jún 26°C, v júli 29°C, v auguste 30°C, v septembri 26°C, a priemerná teplota mora býva v júni 20°C, v júli 23°C, v auguste 25°C a v septembri 23°C. Paráda, čo poviete? ;)

10. Pláž Su Giudeu, Domus de Maria (33)

Jednou z naojbľúbenejších pláží na juhu Sardínie v oblasti Chia je rozhodne pláž s neobvyklým názvom Su Giudeu. Ten získala po chobotniciach, ktoré sa vyskytujú pri skalnatých útesoch s rovnomenným názvom. Aj táto pláž je vhodná pre rodiny s deťmi, keďže priamo pri pláži je more nádherne plytké, ako stvorené na relaxačný kúpeľ. Samozrejme, trošku ďalej od brehu si prídu na svoje aj surferi a potápači.

Navyše, tým, že pláž je celkom rozľahlá, nepôsobí preplnene ani počas hlavnej dovolenkovej sezóny. A ešte niečo – aj na tejto pláži,  ak budete mať šťastie, sa môžete pokochať pohľadom  na divoké plameniaky.

11. Pláž Tuerredda, Teulada (35)

Tuerredda, najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia
najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

Dychberúca pláž Spiaggia di Tuerredda na úpätí Capo Spartivento je úplný skvost a svoje miesto medzi najkrajšími plážami Sardínie si určite zaslúži. Je umiestnená blízko predchádzajúcej pláže Su Giudeu, na západ od Perda Longa a Sa Pinnetta medzi dvoma mysmi – Spartivento a Malfatano. S nohami zaborenými do jemnučkého, bieleho piesku a pohľadom na tyrkysovú farbu mora sa na nej budete cítiť skoro ako v Karibiku.

Je obklopená zeleňou a výnimočná je aj svojím tvarom do písmena V. Vďaka nemu je nielen atraktívna na pohľad, ale aj dokonale chránená pred neželaným vetrom. Pokojná hladina láka každoročne húfy milovníkov podmorského sveta.

Pri opaľovaní sa môžete zadívať na ostroček Isola Tauredda, ktorý sa vynára z mora asi 200 metrov od pláže. Dá sa k nemu ľahko doplávať, alebo si môžete priamo na pláži požičať kajak a zastaviť sa na ňom v rámci vašej dovolenkovej plavby okolím.

sardínia dovolenka zájazd

12. Pláž Porto Pino, Sant Anna Arresi (37)

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia
najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

Pláž Porto Pino, dlhá približne 4 km, sa nachádza pri  mestečku Sant Anna Arresi, v časti Carbonia – Iglesias. Na tejto pláži vás očaria biele piesočné duny, dokonalo čisté more, ale aj skalnaté pobrežie – podľa toho, do ktorej časti pláže sa vyberiete. Vstup do mora je pozvoľný, takže túto pláž si dokonale užijú aj deti.

Milovníci prírodných krás sa zas môžu vybrať na prechádzku po výbežku Punta Menga a pozrieť si niektorú z krásnych zátok. Popritom sa im určite naskytne pohľad aj na kŕdle divokých vtákov, napríklad aj typické ružové plameniaky. Zaujímavosťou je, že sa v tejto časti vyskytujú borovice, čo je na Sardínii veľkou výnimkou.

13. Pláž Cala Domestica, Buggerru (40)

Absolútne nádherná pláž na západe Sardínie, ako stvorená pre obdivovateľov nedotknutej prírody. Výhľad z celého pobrežia, kde sa nachádza  pláž Cala Domestica, je naozaj neskutočný. Jeho dominantou je obrovský skalnatý monument – Pan di Zucchero, ktorý ako jeden z najvyšších v Európe, priťahuje aj tisíce horolezcov.

More je krištáľovo čisté, takže je to hotový raj aj pre šnorchlistov. No a milovníci adrenalínu si tu dlhú chvíľu krátia skokmi z vápencových útesov do tyrkysovej vody.

najkrajšie pláže na Sardínii, pláž Cala Domestica, dovolenka Sardínia

Keďže je tu  naozaj divoká príroda, niekedy sa môže stať, že more je v hĺbke rozbúrené viac ako zvyčajne, aj keď sa z pobrežia zdá byť pokojné. Takisto tu niekedy býva veterno. Ten pohľad však za to určite stojí!

Výhodou je, že aj v čase vrcholiacej letnej sezóny býva táto malá a osamotená pláž pokojná a nie preplnená turistami. Pri susednom zálive dokonca nájdete ešte jednu, menšiu pláž, ktorá býva takmer vždy poloprázdna. A aby sme nezabudli, more je pri kraji plytké, takže sem smelo môžu zavítať aj rodiny s deťmi.

TOP ZÁJAZDY – DOVOLENKA SARDÍNIA

14. Pláž Is Arutas, Kabras (44)

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia, pláž Is Arutas

Ďalšia výnimočná pláž,  nazývaná aj „plážou ryžových zrniečok„.  Táto piesočná pláž je totiž tvorená miliónmi drobných zrniek kremeňa v bielej, ružovkastej a zelenkastej farbe. Svoju krásu naplno predvedú počas prudko slnečných dní, kedy sa pri odraze žiariacich slnečných lúčov nádherne trblietajú. Pozor ale, nesmiete si z nej ako suvenír odniesť domov ani len zrniečko, je to zakázané.

Tento druh pláže je v Stredomorí veľmi zriedkavý. Jedinečný vzhľad ešte dotvárajú skaly v okrovej farbe, ktoré ju obkolesujú.

Toto divokejšie pobrežie nájdete v chránenej krajinnej oblasti poloostrova Sinis, v provincii Oristano. Dostanete sa sem za približne hodinku z Cagliari. Priezračné more si tu užijú bežní dovolenkári túžiaci po relaxe, ale aj milovníci surfingu. Dobrou správou je, že nebýva preplnená. Ak však hľadáte viac zelene, musíte si vybrať niektorú  z vyššie spomenutých pláží.

Neďaleko pláže Is Arutas sa nachádza aj veľa ďalších krásnych pláží s priezračným morom a častými vlnami, vďaka ktorým sú dokonalou voľbou na kitesurfing a windsurfing. Spiaggia Su Portu v tvare podkovy je jednou z najdlhších a Capo Mannu je jednou z najpopulárnejších medzi surfermi.

15. Pláž S´Archittu, Cuglieri (47)

Pláž S´Archittu sa nachádza pri rovnomennom  mestečku na západe Sardínie, asi 20 km od Cagliari. Na dovolenkárov tu čaká biely, jemný piesok, ale aj  pár kamenistých úsekov. Krásu podmorskej hladiny si tu dokonale môžu vychutnať všetci nadšenci šnorchlovania.

Dominantou tejto pláže je unikátny prírodný úkaz – asi 15 metrov vysoký skalnatý oblúk, ktorý tvorí klenbu nad morom okúzľujúcej modro-zelenej farby. Pri západe slnka sa tento skalnatý most sfarbí na červeno, a neskôr po zotmení, je romanticky osvetlený neďalekým majákom.

najkrajšie pláže na Sardínii, pláže na juhu a západe Sardínie, dovolenka Sardínia

Môžete si  zájsť na dobrú večeru do niektorej z reštaurácií v meste alebo priamo na pláži, a krásny dovolenkový deň zakončiť vynikajúcou talianskou zmrzlinou pri zvuku šumiaceho mora, presne tak ako to robia domáci.

SARDÍNIA – LACNÉ LETENKY

A toto je mapka ostrova, kde je vyznačených všetkých TOP 15 najkrajších pláží ostrova Sardínia.

Pláže od čísla 1 po číslo 21 sú opísané v prvej časti prehľadu, ktorý nájdete tu:  

Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad TOP 15!

najkrajšie pláže Sardínie, veľký prehľad a mapa pláží, dovolenka Sardínia

UBYTOVANIE NA SARDÍNII – TIPY:

Prikladáme aj pár tipov na konkrétne ubytká na Sardínii, na ktoré sme narazili pri našej obľúbenej činnosti – prehľadávaní bookingu :D:

1. tip – dom s terasou s nádherným výhľadom na more na prenájom pre 2-4 osoby

Prvým tipom na ubytovanie na ostrove Sardínia je samostatný dom s 2 spálňami a rozlohou 70m². Najkrajší je na ňom určite výhľad počas oddychu či grilovania na terase.

Nachádza sa v južnej časti Sardínie v blízkostí pláží Cala Portu su Gaurru Beach a Torre dei Corsari Beach. Najbližšie letisko je v Cagliari, asi 100 km od vily.

Hodnotenie je 9,2 z 10

CENA:

Za 7 dní koncom augusta zaplatíte 830€-850€ spolu pre 2 – 4 osoby. Všetky informácie o ubytovaní, celú fotogalériu a dostupné termíny nájdete tu:

2. tip – menší apartmán s terasou s výhľadom na more pre 2 osoby

Ďalším tipom na ubytovanie na Sardínii je menší, 25 m² apartmán s 1 spálňou, kuchyňou a kúpeľnou v západnej časti Sardínie. Aj z tejto terasy vás čaká krásny výhľad na more.

Najbližšia pláž Spiaggia di Turas sa nachádza menej ako 1 kilometer z ubytka – vzdušnou čiarou je to 150 metrov… Do mestečko Bosa a na pláž Bosa Marina sa dostanete za 5 minút. Najbližšie letisko je v meste Alghero, vzdialené 57 km.

A v blízkosti /asi 20 km/ sa nachádza aj 1 z pláží z nášho zoznamu najkrajších pláží Sardínie, a to nádherná pláž S´Archittu. Podľa hostí je to ideálna lokalita na dovolenku v západnej časti ostrova.

Hodnotenie je 9,7 z 10

CENA:

Za 7 dní prvý septembrový týžden zaplatíte cca 690€ spolu za 2 osoby. Všetky fotky apartmánu a dostupné termíny s cenami nájdete tu:

Všetky aktuálne ponuky ubytovania na Sardínii si môžete prezrieť aj po kliknutí na tento obrázok, kde si môžete navoliť požiadavky, aké vám vyhovujú:

Dúfame, že pre vás bude tento prehľad najkrajších pláží na Sardínii pri plánovaní dovolenky užitočný a pomôže vám rozhodnúť sa pre to „vaše“ top miesto, na ktorom prežijete nezabudnuteľné chvíle.. 

Ak sa vám článok páčil, lajkujte, zdieľajte, komentujte!  

Ďakujeme :) Ina a Oli ♡ 

Podobné články