dovolenka Taliansko tipy na výlety Kalábria Sicília

Tipy na výlety – Dovolenka Kalábria, Sicília, Južné Taliansko

[fb_button]

V tomto článku by som sa s vami chcela podeliť o pár tipov na výlety počas dovolenky v južnom Taliansku. Posledné takmer 3 týždne som strávila v Reggio di Calabria (najväčšie mesto regiónu Kalábria) na študijno-dovolenkovom pobyte a toto je druhá časť môjho rozprávania o tom, na čo všetko môžete počas dovolenky v južnom Taliansku natrafiť.

Dovolenka na juhu Talianska

Na aký výlet sa z Kalábrie vybrať?

 • Výlet do oblasti Katánie či Syrakúz na Sicílii. (Sicília je z Kalábrie dostupná trajektom za polhodinku.) V oblasti Syrakúzy určite nezabudnite navštíviť park Neapolis s prehliadkou gréckeho divadla a amfiteátra,  chrám Apollo a hlavne ostrov Ortiggia s krásnou katedrálou a fontánou Aretusa.
 • Výprava za prekrásnym historickým mestom Taormina (Sicília) (viac o Taormine tu), ktorá býva často spojená so zastávkou na sopke Etna. Taormina je jedno z najnavštevovanejších a najatraktívnejších miest celej Sicílie, na čom sa zhodujú aj samotní domáci. Ponúka nespočetné množstvo malebných zákutí, uličky dýchajúce históriou, kostolíky, námestíčka, ale každý je zvedavý najmä na kúzelný pohľad na starobylé grécke divadlo. Z Kalábrie sa sem organizujú celodenné jednodňové výlety – vrátane presunu trajektom v messinskej úžine. Ale nie je vôbec problém vybrať sa do Taorminy aj individuálne.
 • Návšteva unikátnych Aeolských ostrov (Lipary Islands resp. Eolie Islands) a jednej z najaktívnejších sopiek na svete – Stromboli.

Prikladám  mapu pre ľahšiu orientáciu :)

dovolenka taliansko, dovolenka Kalábria

Posledne menovaného výletu sme sa zúčastnili aj my. Napriek tomu, že som to dosť zvažovala, keďže kvôli ich vzdialenosti (samozrejme že sme išli až k Stromboli :) čo je na mapke najvzdialenejší ostrov úplne, úplne hore) trvala celá výprava od rána do takmer polnoci, bola som nadšená.. Určite sa oplatí ísť a vidieť na vlastné oči! Ani vo sne by mi nenapadlo, čo všetko za ten deň uvidím a zažijem.

dovolenka taliansko, dovolenka Kalábria

DOVOLENKA KALÁBRIA / SICÍLIA – VÝLET NA AEOLSKÉ OSTROVY A SOPKU STROMBOLI

Aeolské ostrovy – to je zoskupenie  ostrovov na severe Sicílie v Tyrhénskom mori, z ktorých najväčší sa volá Lipari. Mimochodom preto sa aj často označujú ako „Liparské ostrovy„. Ďalšie ostrovy sú:  Vulcano, Salina, Stromboli, Filicudi, Alicudi, Panarea and Basiluzzo. (Pridala som odkazy aj na wikipediu, ak by bol niekto veľmi dychtivý po poznaní :)).

V skratke čo si pamätám z horlivého rozprávania našej vtipnej lodnej posádky a miestnych: Ostrov Vulcano je známy predovšetkým pre svoje  horúce pramene a Rimanmi vraj bol považovaný za sídlo boha ohňa. Ostrov Lipary je väčší ostrov s pôvabným mestom v rímskom štýle a turisti z celého sveta sem chodia obdivovať jeho neskutočne krásne pláže. Je označovaný ako jeden z najkrajších ostrovov na svete.

Postup našej výpravy bol asi takýto: Z mesta Reggio sme odchádzali okolo ôsmej ráno, doviezli sme sa k prístavu,  kde sme sa nalodili na trajekt smerujúci na Sicíliu. Na Sicílii sme prestúpili na autobus, ktorý nás odviezol do veľkého prístavu Milazzo, odkiaľ sa rôznymi lodnými spoločnosťami dá dostať na presne ten ostrov (alebo výber ostrovov) ktoré chcete. (Všetky ostrovy naraz určite nie je možné za deň prejsť :).) My sme išli spoločnosťou Navisal a naším cieľom bola magická Stromboli, ale ešte predtým sme sa zastavili na naozaj čarovnom ostrovčeku Panarea..

booking kalabria

DOVOLENKOVÝ TIP:  Panarea –  najmenší a najkúzelnejší z Liparských ostrovov

Ostrov Panarea  tvoria 3 malebné dedinky San Pietro, Ditella a Dranto a nazývajú  ho aj ”ostrovom mladých, prípadne ”ALLA MODA”. Je považovaný za najkúzelnejší, ale aj najdrahší v súostroví.

Hneď po príchode sme si na osvieženie dali v tejto gelaterii našu obľúbenú granitu. Nebudem klamať, 2 hodinová cesta trajektom po v ten deň rozbúrenejšom mori, mi dala trošku zabrať :). Ale to, čo sme videli potom, bolo tak krásne, že som na celú cestu razom zabudla..

dovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka juh talianska

TIP!!! Ak zostávate na ostrove Panarea dlhšie a chcete sa osviežiť aj v mori, tak ako sme to urobili my na pláži Calajunco,  odporúčam objednať si miestny minitaxík. Stojí 3eurá/osobu na jednu cestu, ale ušetríte si hodinové trmácanie po horúčave a! zažijete rýchlu dobrodružnú cestu serpentínami vedúcimi cez najkrajšiu dedinku, akú som kedy videla..

dovolenka taliansko, dovolenka Kalábria

Domčeky obyvateľov, hotelíky aj luxusnejšie vily romanticky roztrúsené na kopci majú biele omietky a modré nátery okien a dverí, na aké sme zvyknutí u gréckych ostrovov. Úzke krivolaké uličky bez verejného osvetlenia – ľudia si na noc vykladajú na chodníky pred dom petrolejové lampy.. Ako dopravné prostriedky tu fungujú len mini (golfové) autíčka – taxíky, prípadne skútre.

dovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka Talianskodovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka taliansko, dovolenka Kalábria

Po vykúpaní sa (na pláži Calajunco je inak nádherne jemný až zamatový tmavohnedý piesok), sme sa pomaly vybrali späť k prístavu a smerovali k ostrovu Stromboli a sopke,  ktorú sme očami hypnotizovali už z Panarei.

dovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka Talianskodovolenka taliansko, dovolenka Kalábriadovolenka Sicíliadovolenka taliansko

Najprv sme sa zastavili na ostrove v samotnom mestečku.  Rovnako ako Panarea, aj toto mesto na kopci ponúkalo neuveriteľné výhľady na more a ostrovy, a architektúra domčekov je rovnako krásna modro-biela.

Dozvedela som ale aj celkom zaujímavú vec :), a to, že pri činnosti sopky dochádza k uvoľňovaniu drobných čiastočiek líthia.. čo spôsobuje miestnym obyvateľom šťastnejší pohľad na život :D.  Ktovie ako to je, každopádne náš sprievodca sa dušoval že to tak musí byť, lebo každýkrát keď je na Stromboli  viac ako pár dní v kuse, tak už to vraj celkom jasne cíti. :)

Bol to inak celkom zvláštny pocit, že som tak blízko aktívnej sopky.. ale keď sa po pár minútach nič extrémne nedialo.. zem sa netriasla :), tak som si aj celkom zvykla a po hodinke mi ani nenapadlo,  kde sa vlastne nachádzam. To, som pochopila až o pár hodín neskôr, keď sme sa  pri západe slnke, tesne pred zotmením, vybrali na záverečnú časť našej cesty.

dovolenka kalábria, dovolenka taliansko, plavba lodou na sopku stromboli

Oboplávali sme ostrov Stromboli z druhej strany, a odtiaľ už bol nádherný výhľad na to, čo táto sopka ešte dokáže.. Loď tam asi na polhodinku zastala a kým sa zotmelo, čakali sme na miniexplózie a chrlenie žeravej lávy. Bohužiaľ ani video ani fotky  som z toho momentu nestihla spraviť. Lávu totiž nechrlí na počkanie, a začala s tým (aj to len na pár sekúnd)  keď už to nikto nečakal :). Je to ale zážitok.. a pravdupovediac bola som rada, že sme dosť ďaleko. Neviem si predstaviť, ako to museli cítiť tí „blázni“, ktorí chodia liezť k vrcholu sopky každý večer po zotmení – je to jedna z tunajších adrenalínových dovolenkových atrakcií.

Tak a to už bol posledný výlet počas našej zatiaľ najlepšej dovolenky v Kalábrii :(  .. posledný, ale nezabudnuteľný :).

Ak sa  vám tento článok o tipoch na výlety počas dovolenky na Kalábrii alebo Sicílii páčil, odmeňte ho lajkom! Ďakujem! 

 

[fb_button]

dovolenka taliansko last minute

Fotografie sú majetkom autora a tejto stránky. Môžete ich použiť, ale len s uvedením zdroja: www.dovolenka-pri-mori.sk. Ďakujem.

Podobné články

0 Comments

 1. milujem Taliansko a som veľmi vdačná za každý takýto članok v ktorom ľudia opisujú aké je Taliansko úžasné a je stále dôvod sa tam vraciať,bola som tam 6 krát ale stále málo,kedysi som si povedala stačí ked navštívim Pompeje a Capri tak už tam nebudem musieť íst ale nestačilo,musím sa tam vrátiť,do toho môjho milovaného Talianska :-)

  1. :). Presne tak! Stále je dôvod sa tam vracať. Tá krajina je tak farebná a úžasná… Ja ju milujem! Má na mňa nejaký zvláštny vplyv.. ešte len vystúpim z lietadla, nadýchnem sa.. a už viem že je dobre :) A odkedy som sa začala učiť po taliansky a začínam ju vnímať úplne a počúvam tých veselých a spokojných ľudí.. tak som zamilovaná ešte viac. Je mi tam dobre.

 2. Zdravím Vas. Dakujeme za super clanok. Tento rok sa chystam do IT a rozmyslamnad Kalabriou. Vedeli by ste nam poradit kde by to bolo najlepsie pre rodinku so 4rocnym syncekom?Dakujem velmi pekne za kazdu radu. Pekný den prajem.

  1. Dobrý deň prajem! Musím sa priznať, že osobné skúsenosti s dovolenkou na Kalábrii s malý dieťaťom zatiaľ nemám (aj keď aj to čochvíľa bude :)), ale ako oblasť určite odporúčam Tropeu. Mesto, okolie aj pláže sú prekrásne. Neviem, či pôjdete cez cestovku alebo si kúpite letenku a samostatné ubytko, ale odporúčala by som túto oblasť. Ak hľadáte samostatné ubytovanie, tak tu som vám už vyselektovala ponuky priamo v Tropee: http://bit.ly/Tropea-ubytovanie-booking, len si musíte zvoliť dátum dovolenky, a dajte si to zoradiť podľa klasifikácie hotela, lebo ono to automaticky radí podľa „TOP ponuky“, ktoré sú samozrejme drahšie, tak aby ste sa nezľakli. :) Odporúčam tiež prečítať si hodnotenia dovolenkárov, ktoré sú pri každom hoteli – často sú dosť detailné, čo je super. Ak chcete ísť zájazdom s cestovkou, tak skúste prezrieť first minute zájazdy na Kalábriu od cestovnej agentúry Invia: http://bit.ly/first-minute-kalabria. Je tam aj pár ponúk z tejto oblasti.

   Držím palce, nech si dobre vyberiete a krásnu dovolenku prajem! A nezabudnite si dať v cukrárni/zmrzlinárni hore v meste (tesne pri vyhliadke na pláž) jahodovú granitu so šľahačkou!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *