dovolenka kalábria sicília ostrovy tipy výlet

Dovolenka na juhu Talianska? Toto je 7 super tipov na výlety z Kalábrie a Sicílie!

V tomto dlhokánskom článku by som sa s vami chcela podeliť o tipy na výlety počas dovolenky v južnom Taliansku. Posledné týždne som totiž strávila v najväčšom meste Kalábrie, Reggio di Calabria, na študijno-dovolenkovom pobyte.

Toto je druhá časť môjho rozprávania o tom, čo všetko si môžete počas dovolenky v južnom Taliansku užiť, a aké miesta a zážitky máte z tohto talianskeho mesta doslova na dosah. A to nielen v oblasti Kalábrie, ale aj Sicílie. Stačí nastúpiť na trajekt a do polhodinky ste už v Messine, ktorá je akousi vstupnou bránou na tento ostrov plný slnka a nenapodobiteľného temperamentu.

Kalábria a Sicília – Moje tipy na výlety z Reggio di Calabria

 1. Kalábria – výlet do mesta Tropea, Scilla a Pizzo

taliansko kalábria sicília tipy

V rámci samotnej Kalábrie odporúčam jednoznačne výlety do mesta Tropea, o ktorej som podrobne napísala v prvej časti článku: Dovolenka Kalábria – naše  zážitky z južného Talianska. Z mesta Reggio Calabria sa do Tropey dostanete autom za približne 1,5 hodinky.

Fotku, ktorú vidíte, som nafotila zhora z vyhliadky z mesta priamo nad plážou, aj keď to vyzerá, akoby som fotila dronom :). Každopádne, ak chcete ísť na výlet do krásneho historického mesta s úžasnou atmosférou a zároveň sa vykúpať v priezračnom mori tyrkysovej farby, tak Tropea je podľa mňa TOP.

Ďalším mestom, ktoré sa určite oplatí ísť pozrieť je malé rybárske a veľmi romantické mestečko Scilla – po taliansky sa číta „Šila“. Z Reggia to máte na toto krásne miesto najbližšie, bude vám to trvať približne polhodinku autom.

No a trojicu mojich tipov na výlety po Kalábrii uzatvára malebné mesto Pizzo vzdialené z Reggia necelú hodinku a štvrť. Čakajú vás tu krásne výhľady na záliv sv. Eufemia, romantické posedenia v caffeteriach a miestnych reštauráciách, obchodíky, hrad Murat, ale najmä svetoznámy zmrzlinový dezert Tartufo, ktorého zrod sa spája práve s týmto miestom.

2. Sicília – výlet do mesta Messina

taliansko kalábria sicília tipy

Príďte si vychutnať atmosféru mesta, prístavu a najmä nádherný výhľad na Taliansko, ktorý sa vám naskytne na konci Messinskej úžiny. To však nie je to jediné, čím toto sicílske mesto vzdialené len 30 minút od Kalábrie láka davy turistov. Vedeli ste, že tu nájdete unikátny orloj, ktorý vás očarí možno aj viac ako ten v Prahe? Stačí, ak prídete presne o 12.00 k hlavnej Katedrále na námestie Duomo a budete neveriacky hľadieť na jeho predstavenie trvajúce približne štvrťhodinku. Na úvod budete počuť 3x rev leva, po čom sa za sprievodu hudby pohnú v orloji ďalšie postavičky.

Zaujímavým miestom je aj Madonnina, teda malá Madona, ktorú vidíte na fotke vyššie. Výbežok, na ktorom je postavený 60 metrov vysoký stĺp so sochou Panny Márie, nájdete v prístave na západe Messiny.

Pozrieť si môžete tiež Fontanu di Orione navrhnutú študentom samotného Michelangela a na nákupy alebo kávičku sa zastavte v grandióznej Galérii Vittorio Emanuele III. Výlet môžete zavŕšiť prechádzkou po pobrežnej promenáde a prístave.

3. Sicília – výlet do historickej Taorminy a na sopku Etnu

taliansko kalábria sicília tipy
dovolenka kalábria sicília tipy výlet

Ak budete na dovolenke v Kalábrii alebo vo východnej časti Sicílie, jedným z top výletov bude výprava za prekrásnym historickým mestom Taormina. Viac sa o nej môžete dočítať aj v článku:

Dovolenka na Sicílii – čo vidieť? Týchto 10 zážitkov vám nesmie ujsť!

Taormina je jedno z najnavštevovanejších a najatraktívnejších miest celej Sicílie, na čom sa zhodujú aj samotní domáci. Ponúka nespočetné množstvo malebných zákutí, uličky dýchajúce históriou, kostolíky, námestíčka, ale každý je zvedavý najmä na kúzelný pohľad na starobylé grécke divadlo.

Sicília ubytovanie

Z Kalábrie sa sem organizujú celodenné jednodňové výlety – vrátane presunu trajektom v messinskej úžine. Ale nie je vôbec problém vybrať sa do Taorminy aj individuálne. Výlet si môžete spojiť so zastávkou na sopke Etna. Aby ste mali predstavu o vzdialenosti – cesta autom vrátane presunu trajektom vám bude trvať približne 1 hodinu a 45 minút.

Ak ste okrem histórie aj milovníkmi krásnych pláží, odporúčam zastaviť sa na pláži Isola Bella, ktorá patrí medzi najkrajšie pláže Sicílie a nazýva sa aj „perlou Iónskeho mora“.

4. Sicília – výlet do oblasti Katánia

taliansko kalábria sicília tipy
dovolenka kalábria sicília tipy výlet

Ešte trošku ďalej od Kalábrie, smerom južne od Taorminy sa nachádza druhé najväčšie mesto Sicílie, Katánia. Dalo by sa povedať, že mesto prakticky sedí v tieni stále aktívnej sopky Etny.

Očarí vás historickým centrom, romantickými úzkymi uličkami a farebnými pouličnými trhmi ponúkajúcimi tie prave sicílske chute a vône, aké nikde inde nenájdete. Typické vyprážané ryžové guľky Aranciny, plnené sladké trubičky Cannoli a mnoho ďalších maškŕt od výmyslu sveta.

Neobíďte ani námestie Piazza del Duomo a Baziliku Sant’Agata, Rímske divadlo, fontánu so slonom z čiernej lávy s príznačným názvom „Fontana dell Elefante“ či benediktínsky kláštor Monastero dei Benedettini.

5. Sicília – výlet do oblasti Syrakúzy

dovolenka kalábria sicília tipy výlet

V oblasti Syrakúzy určite nezabudnite navštíviť park Neapolis s prehliadkou antického gréckeho divadla a amfiteátra, chrám Apollo a hlavne ostrov Ortiggia s krásnou katedrálou a fontánou Aretusa. V Syrakúzach sa narodil Archimedes a toto miesto sa spája aj s Platónom. Históriou to tu sála na každom kroku.

Zájdite napríklad aj do mesta Noto na fotke, ktoré vďaka svojim pamiatkam v štýle sicílskeho baroka patrí do zoznamu svetového dedičstva Unesco. Po strašnom zemetrasení, kedy tu nezostal takmer kameň na kameni ho tí najlepší architekti vystavali celé odznova a podarilo sa im to naozaj dokonale.

Tu ale treba povedať, že tento výlet bude už asi ten najdlhší, na ktorý sa oplatí vydať z Reggia di Calabria. Len cesta trajektom a autom tam vám bude trvať za ideálnej premávky vyše 3 hodín

TOP PONUKY – DOVOLENKA SICÍLIA

Sicília – ďalšie tipy na výlety

Na ostrove Sicília je samozrejme ešte oveľa, oveľa viac krásnych miest, ktoré treba určite vidieť. Spomeniem napríklad „mafiánske“ Palermo, nádhernú rybársku dedinku Cefalu, „filmové“ Scopello v Castellammare del Golfo a tie najkrajšie pláže Sicílie na južnom a západnom pobreží. Tieto miesta však v tomto článku nespomeniem, pretože sa nachádzajú od Kalábrie príliš ďaleko.

Ak ste ale zvedaví, aké dojmy mám práve z týchto miest, prečítaje si aj tieto články z našej ďalšej, samostatnej dovolenky na Sicílii. Počas nej sme si pozreli všetko, čo sa dalo od jej najzápadnejšieho „mesta soli a vína“ Marsala, prístavného mesta Trapani, ostrovčeka Favignana až po hlavné mesto Palermo:

Naša dovolenka na Sicílii a tipy na tie najkrajšie miesta!

Dovolenka na Sicílii pokračuje! Bláznivé Palermo, fotogenické Cefalu a tyrkysové Mondello!

No a ktoré sú moje posledné 2 tipy na výlety z Kalábrie alebo východnej časti Sicílie? Jednoznačte Aeolské ostrovy a chrliaca sopka Stromboli!

Článok pokračuje na ďalšej strane…

Podobné články