Sardínia dovolenka

Dovolenka Sardínia a 7 tipov na najkrajšie miesta a zážitky!

5. Súostrovie La Maddalena

dovolenka sardinia najkrajsie miesta

Ak chcete uniknúť do sveta pokoja a neuveriteľných prírodných krás, počas vašej dovolenky na Sardínii nesmiete vynechať návštevu národného parku La Maddalena.

Je to súostrovie 7 hlavných ostrovov (La Maddalena, Caprera, Spargi, San Stefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli) a 55 menších ostrovčekov.

Najkrajšie pláže v súostroví La Maddalena – Sardínia

  • Začneme s menšou plážou Cala Serena na ostrove Caprera, ktorá je najobľúbenejšia medzi miestnymi obyvateľmi. Počas hlavnej sezóny preto môže byť trochu rušnejšia. Je zasadená do malej prírodnej zátoky obkolesenej skalami. Nájdete ju severne od ďalšej známej pláže Cala Garibaldi, pri ktorej je parkovisko. Stačí, ak pôjdete asi štvrťhodinku peši na sever.
  • A počuli ste o známej ružovej plážiSpiaggia rosa? Tak tá sa nachádza tiež v tejto oblasti, a to na ostrove Budelli. Zaujímavosťou je, že na ňu žiadny turista nesmie vkročiť. Obzrieť si ju môžete len z diaľky z výletnej lode, ale aj to stojí za to…
  • Naším tretím tipom je pláž Cala Coticcio,ktorú niekedy nazývajú aj ako „malé Tahiti“. Nachádza sa na ostrove Caprera a vyzerá takto:
dovolenka sardínia tipy najkrajšie miesta
foto: luigi_farina73

Do národného parku La Maddalena Archipelago sa dostanete za približne 20 minút trajektom z prístavu Palau. 

6. Tajomné Nuraghy

Sardínia má čo ponúknuť aj čo sa týka histórie. Zvláštnosťou sú napríklad tajomné kamenné stavby – „nuraghy“, ktoré tu zanechala dávna nuragská civilizácia, ktorá kedysi na Sardínii žila.

7. Plameniaky

No a fotografi si tu tiež prídu na svoje. Okrem nádhery všade navôkol, si môžu z pláží južného pobrežia domov odniesť výnimočný úlovok – fotografie jedinečných ružových plameniakov prechádzajúcich sa priamo v neďalekých lagúnach.

Nájdete ich najmä v oblasti Cagliari a Porto Pino. Ďalším miestom, kde ich máte šancu zazrieť, je lagúna San Teodoro, národný park Molentargius alebo Stagno di Casaraccio v oblasti Stintino.

DOVOLENKA SARDÍNIA – ďalšie tipy

Kedy na Sardíniu cestovať?

V týchto južnejších krajinách panuje leto dlhšie, ale čo sa týka kúpania a pravej letnej dovolenky, od konca mája do septembra dovolenku  môžete bez obáv plánovať. Jediné, čo by sme k tomu dodali, je, že ak máte radi teplé more, vyberte si radšej koniec leta a september, nie máj alebo začiatok júna. Teploty vzduchu sú však samozrejme letné už od toho mája. Navyše si pláže užijete ešte v relatívnom pokoji.

Naopak, skôr by sme chceli odporučiť, kedy do Talianska na dovolenku necestovať. V období augusta majú Taliani dovolenky, prázdniny – všade je vtedy plno, a ceny sa zvýšia doslova zo dňa na deň, a to najmä v období tzv. „ferragosto“ – 15. augusta. Koncom augusta potom opäť klesnú a počas celého septembra si  tak ešte môžte vychutnávať pokojnú a stále horúcu dovolenku.

sardinia dovolenka tipy

 Ako sa na Sardíniu dostanete?

A. Cesta na Sardíniu autom

Najlacnejšia a  zároveň najdobrodružnejšia je kombinácia auta a trajektu. Autom je z to z Bratislavy do Livorna okolo 1 000 km, čo pri ideálnej premávke trvá niečo vyše 9 hodín. V Livorne (alebo prípadne v Janove) si zoberiete trajekt do Olbie a Porto Tores. Ideálne je, ak sa nalodíte večer o 20tej, v noci sa pohodlne vyspíte v kajutách, ktoré sú na trajekte k dispozícii, a po 10 hodinách sa zobudíte už na krásnej Sardínii.

Doprava po samotnom ostrove Sardínia je výborná, vedie ňou kvalitná sieť diaľnic. Ak to stále platí – od našej poslednej návštevy – tak by to malo byť dokonca bez poplatku.

Tip ako ušetriť!

Niektoré prepravné spoločnosti – hlavne Mobyline zvyknú motivovať počas septembra dovolenkárov akciami typu: zaplatíte za auto a 2 osoby a 2 deti sa prepravia zadarmo,  a iné podobné akcie. Samozrejme, určite si to zistite na stránkach spoločnosti presne, predtým ako vycestujete.

B. Na Sardíniu lietadlom

Lietadlom je možné (momentálne, lebo sa to celkom často mení :))  dostať sa z Bratislavy do Alghera, alebo z Viedne do Cagliari na juh Sardínie. Let trvá približne 2 hodiny. Aj tu samozrejme platí, čím skôr si letenku rezervujete, tým lacnejšia bude. U leteniek totiž žiadne last minuty neexistujú… Ja mám dobré skúsenosti napríklad s pelikan.sk, najväčším predajcom leteniek na Slovensku. Treba sledovať ich akciové ponuky v čase 6-8 týždňov pred plánovaným odletom, a máte veľkú šancu, že dostanete letenku na Sardíniu za naozaj bezkonkurenčnú cenu.

Tip pre dobrodruhov!

Pre cestovateľov – dobrodruhov, ktorí chcú počas dovolenky na Sardínii vidieť čo najviac, mám dobrý tip: zvoľte si prílet a odlet z 2 rôznych letísk. Prileťte napríklad do Cagliari a odlet si naplánujte z Alghera. Medzitým si požičajte auto a celý čas môžete spoznávať tie najkrajšie miesta Sardínie.

sardinia dovolenka tipy

 Dovolenka Sardínia – ubytovanie a letenka alebo zájazd?

A. Ubytovanie na Sardínii

Čo sa týka ubytovania, aj keď idete vlastnou dopravou, je vhodné si ho rezervovať vopred. Podľa skúseností, ak neovládate taliansky jazyk, prípadne nejdete v spoločnosti Talianov, vybaviť výhodné ubytovanie v súkromí tam až také jednoduché nie je. (Ešte menšia poznámka k jazyku a dorozumievaniu sa s miestnymi. Nebuďte prekvapení, ak im nebudete rozumieť, aj keď už základy taliančiny ovládate. Veľmi veľa miestnych rozpráva ich dialektom, tzv. sardínčinou.) Samozrejme, tí, ktorí pracujú v turistickom ruchu resp. poskytujú ubytovacie služby hovoria určite spisovnou taliančinou a lámanou angličtinou (česť výnimkám :)).

Naopak, veľmi výhodné je prezrieť si ponuky ubytovania (od súkromných apartmánov na prenájom, cez penzióny až po hotely) na overenej a celosvetovo veľmi využívanej stránke www.booking.com a rezervovať si ho vopred.

Booking mám rada preto, lebo mám garanciu, že ceny za to isté ubytovanie sú naozaj najnižšie – dokonca nižšie ako by som dostala u samotných majiteľov ubytovania alebo priamo v hoteli. U niektorých ponúk je dokonca možnosť bezplatného storna do 2 týždňov pred plánovaným príchodom na dovolenku, čo sa niekedy zvykne celkom hodiť. :)

Počas mojej minuloročnej dovolenky na Sardínii som si takto užívala naozaj krásny apartmán s viac než luxusným výhľadom. Viac sa o tejto dovolenke dozviete v článku nabitom fotografiami:

Ak dovolenka na Sardínii, tak nech to stojí za to! 10 miest, ktoré jednoducho musíte vidieť!

B. Zájazd na Sardíniu

Druhou možnosťou je vybrať si priamo zájazd u niektorej zo slovenských cestoviek. Napriek tomu, že ostrov je nádherný a dovolenka na Sardínii nepatrí medzi tie najlacnejšie, medzi ponukami sa dajú nájsť naozaj super vybavené rezorty.

Samozrejme ideálne je, ak natrafíte na super first minute alebo last minute zájazd, a máte o krásnu a cenovo výhodnú dovolenku na toto leto postarané. Na stránkach INVIA si môžete vybrať zájazdy od viac ako 300 CK na jednom mieste – s garanciou tej istej ceny ako v konkrétnej cestovke, takže žiadne navýšenie, čo je super.

TOP PONUKY – DOVOLENKA SARDÍNIA

Sardínia už  čaká!  Allora, andiamo! :) 

Ak sa vám článok páčil,  lajkujte, zdieľajte, komentujte! Ďakujeme, Ciao!

Podobné články