Najkrajšie pláže na Sardínii – veľký prehľad „európskeho Karibiku“ 2/2

V prvej časti veľkého dovolenkového prehľadu 15 najkrajších pláží Sardínie sme sa pozreli na severné a východné pobrežie – od rajskej pláže La Pelosa, Spiaggia Rosa s ružovým pieskom, cez luxusne pôsobiace pláže na pobreží Costa Smeralda, pláž prezývanú „Sardínske Tahiti“, až po romantickú Cala Luna či Cala Goloritze.

Aj nespútaný juh v okolí  Cagliari a západ ostrova však rozhodne majú čo ponúknuť. Nachádza sa tu ďalších 8 pláží, ktoré sú tak výnimočné, že sa dostali do zoznamu najlepších pláží „európskeho Karibiku“, ako je ostrov Sardínia často nazývaný.

 

Sardínia – najkrajšie pláže 2/2

 

8. Pláž Scoglio di Peppino, Santa Giusta – Castiadas (26)

 

scoglio di peppino, pláže na Sardínii, dovolenka,

foto: panoramio.com

 

Spomedzi pláží v Castiadas na juhu Sardínie, je najobľúbenejšou určite Scoglio di Peppino. Svoj názov dostala po impozantnej skale vynárajúcej sa z mora v tvare korytnačky, ktorou je charakteristická. More je kryštáľovo priezračné a plytké, takže pláž je určite vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Výhodou tiež je, že sa nachádza celkom blízko hlavného mesta Cagliari, ktoré okrem toho, že je „hlavné“ mnohí považujú aj za to najkrajšie, najčistejšie a najzelenšie mesto celého ostrova.

 

9. Pláž Porto Giunco, Villasimius (29)

 

Porto-Giunco, dovolenka Sardínia, pláže na Sardínii

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

foto: visitoursardinia.com

 

Hotovým pokladom medzi sardínskymi plážami je pláž Giunco ležiaca na samom juhu Capo Carbonara. Priamo pod  strážnou vežou tu na dovolenkárov čaká bielučký piesok a príjemný vstup do mora hýriaceho všetkými odtieňmi modrej.

Jedinečné na tejto pláži je aj to, že na jednom mieste tvorí akúsi hrádzu, ktorou oddeľuje číre more od krásnej, pokojnej lagúny Notteri, kde okrem iného môžete pozorovať aj plameniaky.  Túto pláž preto môžete nájsť aj pod poetickým názvom „pláž dvoch morí„.

 

 

10. Pláž Su Giudeu, Domus de Maria (33)

 

Su-Giudeu, pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

foto: maredisardegna.net

 

Jedna z naojbľúbenejších pláží na juhu Sardínie je rozhodne pláž s neobyklým názvom Su Giudeu. Ten získala po chobotniciach, ktoré sa vyskytujú pri skalnatých útesoch s rovnomenným názvom. Aj táto pláž je vhodná pre rodiny s deťmi, keďže priamo pri pláži je more nádherne plytké, ako stvorené na relaxačný kúpeľ. Samozrejme, trošku ďalej od brehu si prídu na svoje aj surferi a potápači.

Navyše, tým, že pláž je celkom rozľahlá, nepôsobí preplnene ani počas hlavnej dovolenkovej sezóny. A ešte niečo – aj na tejto pláži,  ak budete mať šťastie, sa môžete pokochať pohľadom  na divoké plameniaky.

 

 

11. Pláž Tuerredda, Teulada (35)

 

Tuerredda, najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

foto: maredisardegna.net

 

Dychberúca pláž Spiaggia di Tuerredda je umiestnená  medzi dvoma mysmi – Spartivento a Malfatano. S nohami zaborenými do jemnučkého, bieleho piesku a pohľadom na tyrkysovú farbu mora sa na nej budete cítiť skoro ako v Karibiku. Je obklopená zeleňou a výnimočná je aj svojím tvarom do písmena V.

Pri opaľovaní sa môžete zadívať na ostroček Isola Tauredda, ktorý sa vynára z mora asi 200 metrov od pláže. Dá sa k nemu ľahko doplávať, alebo si môžete priamo na pláži požičať kajak a zastaviť sa na ňom v rámci vašej dovolenkovej plavby okolím.

 

 

12. Pláž Porto Pino, Sant Anna Arresi (37)

 

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

 

Pláž Porto Pino, dlhá približne 4 km, sa nachádza pri  mestečku Sant Anna Arresi, v časti Carbonia-Iglesias. Na tejto pláži vás očaria biele piesočné duny, dokonalo čisté more, ale aj skalnaté pobrežie – podľa toho, do ktorej časti pláže sa vyberiete. Vstup do mora je pozvoľný, takže túto pláž si dokonale užijú aj deti.

Milovníci prírodných krás sa zas môžu vybrať na prechádzku po výbežku Punta Menga a pozrieť si niektorú z krásnych zátok. Popritom sa im určite naskytne pohľad aj na kŕdle divokých vtákov, napríklad aj typické ružové plameniaky. Zaujímavosťou je, že sa v tejto časti vyskytujú borovice, čo je na Sardínii veľkou výnimkou.

 

 

13. Pláž Cala Domestica, Buggerru (40)

 

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

foto: marinareservation.com

 

Absolútne nádherná pláž na západe Sardínie, ako stvorená pre obdivovateľov nedotknutej prírody. Výhľad z celého pobrežia, kde sa nachádza  pláž Cala Domestica, je naozaj neskutočný. Jeho dominantou je obrovský skalnatý monument – Pan di Zucchero, ktorý ako jeden z najvyšších v Európe, priťahuje aj tisíce horolezcov. More je kryštáľovo čisté, takže je to hotový raj aj pre šnorchlistov. No a milovníci adrenalínu si tu dlhú chvíľu krátia skokmi zo skál do tyrkysovej vody.

Keďže je tu  naozaj divoká príroda, niekedy sa môže stať, že more je v hĺbke rozbúrené viac ako zvyčajne, aj keď sa z pobrežia zdá byť pokojné. Takisto tu niekedy býva veterno. Ten pohľad však za to určite stojí!

 

14. Pláž Is Arutas, Kabras (44)

 

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

 

Ďalšia výnimočná pláž,  nazývaná aj „plážou ryžových zrniečok„.  Táto piesočná pláž je totiž tvorená drobnými zrnkami kremeňa v bielej, ružovkastej a zelenkastej farbe. Svoju krásu naplno predvedú počas prudko slnečných dní, kedy sa pri odraze žiariacich slnečných lúčov nádherne trbliecu.

Toto divokejšie pobrežie nájdete v chránenej krajinnej oblasti poloostrova Sinis, v provincii Oristano. Dostanete sa sem za približne hodinku z Cagliari. Priezračné more si tu užijú bežní dovolenkári túžiaci po relaxe, ale aj milovníci surfingu. Dobrou správou je, že nebýva preplnená. Ak však hľadáte viac zelene, musíte si vybrať niektorú  z vyššie spomenutých pláží.

 

15. Pláž S´Archittu, Cuglieri (47)

 

najkrajšie pláže na Sardínii, dovolenka Sardínia

foto: isarenastrail.com

 

Pláž S´Archittu sa nachádza pri rovnomennom  mestečku na západe Sardínie, asi 20 km od Cagliari. Na dovolenkárov tu čaká biely, jemný piesok, ale aj  pár kamenistých úsekov. Krásu podmorskej hladiny si tu dokonale môžu vychutnať všetci nadšenci šnorchlovania.

Dominantou tejto pláže je unikátny prírodný úkaz – asi 15 metrov vysoký skalnatý oblúk, ktorý tvorí klenbu nad morom okúzľujúcej modro-zelenej farby. Pri západe slnka sa tento skalnatý most sfarbí na červeno, a neskôr po zotmení, je romanticky osvetlený neďalekým majákom. Môžete si  zájsť na dobrú večeru do niektorej z reštaurácií v meste alebo priamo na pláži, a krásny dovolenkový deň zakončiť vynikajúcou talianskou zmrzlinou pri zvuku šumiaceho mora, presne tak ako to robia domáci.

 

 

A toto je mapka ostrova, kde je vyznačených všetkých TOP 15 najkrajších pláží ostrova Sardínia.

(Pláže od čísla 1 po číslo 21 sú opísané v prvej časti prehľadu.)

 

najkrajšie pláže Sardínie, dovolenka Sardínia

 

Dúfame, že pre vás bude tento prehľad pláží pri výbere dovolenky na Sardínii užitočný a pomôže vám rozhodnúť sa pre tú „vašu“ najkrajšiu pláž, na ktorej prežijete nádherné chvíle.. 

Ak sa vám článok páčil, lajkujte, zdieľajte, komentujte!  Ďakujeme :)

 

 

zájazd na Sardíniu 2016

DOVOLENKA SARDÍNIA – Najväčší výber LAST MINUTE zájazdov!

   

 

Mohlo by vás zaujímať ešte:

Biele pláže, tyrkysové more. Sí, Sardínia!

Dovolenka v Kalábrii – naše zážitky z južného Talianska

Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

O tom, prečo bude moja ďalšia dovolenka na Sicílii

Dovolenka na Sicílii. Ako bolo? (v 2 častiach).

 Najromantickejšie miesta v Taliansku

 

 

UBYTOVANIE SARDÍNIA – najvýhodnejšie ponuky cez booking.com    

Najlacnejšie letenky na Sardíniu

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

Prečítajte si aj ďalšie naše články:

Dovolenka v Taliansku – po stopách Jamesa Bonda a Georga Clooneyho! O tom, prečo bude moja ďalšia dovolenka na Sicílii Dovolenka v Taliansku na jazere – fotoreportáž plná našich zážitkov pokračuje!

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.