Biele pláže, tyrkysové more, Taliansko.. Sí, Sardínia!

Na rozlohe viac ako 24 000 km²  sa rozkladá  pozoruhodná krajina plná protikladov, samostatný región Talianska a jeho druhý najväčší ostrov – Sardínia (v taliančine Sardegna).  Kým nádherné pobrežia vítajú každoročne množstvo dovolenkárov z celého sveta, ale aj miestnych, ktorí na svoju domovinu nedajú dopustiť, vnútrozemie predstavuje iný svet. Funguje svojím vlastným tempom bez ohľadu na to, či práve je alebo nie je dovolenková sezóna. Užiť si ju môžu turisti túžiaci po slastnom oddychu na slnečných plážach, ale aj dobrodruhovia, ktorí tu môžu obdivovať krásy divokej prírody, objavovať farebný podmorský svet alebo zlaňovať nespočetné útesy a bralá prevísajúce priamo nad hladinou.

Sardínia má čo ponúknuť aj čo sa týka histórie, zvláštnosťou sú napríklad tajomné kamenné stavby – „nuraghy“, ktoré tu zanechala dávna nuragská civilizácia, ktorá kedysi na Sardínii žila. No a fotografi si tu tiež prídu na svoje. Okrem nádhery všade navôkol, si môžu z pláží južného pobrežia domov odniesť výnimočný úlovok – fotografie jedinečných ružových plameniakov prechádzajúcich sa priamo v neďalekých lagúnach.

Autom či lietadlom, dovolenka s deťmi alebo romantika vo dvojici.. Sardínia je vynikajúcou dovolenkovou destináciou, odporúčanou najmä pre jej prekrásne pláže s bielym pieskom. Vďaka svojej kráse je tento ostrov v stredozemnom mori nazývaný aj Európskym Karibikom.

More je azúrové, príroda úžasne nespútaná, mestečká okúzľujúce, svet krásne farebný. Nájdete tu všetko, čo robí letnú dovolenku dokonalou.

 

 Kúzelná dovolenka na Sardínii..

 

dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

Scogli della Sella del Diavolo – Cagliari, Sardínia, foto: world-landscape.photography/en/RenatoMarica

 

Ak idete vlastným autom, alebo si auto prenajmete na mieste, určite neurobíte chybu, ak toho precestujete čo najviac. Ostrov ponúka tisíc možností, ako si ho užiť a čo všetko je tam možné vidieť.

Na východe ostrova by ste napríklad určite mali navštíviť preslávené pobrežie „Costa Smeralda“  – v preklade smaragdové pobrežie, kde má voda čírú bledotyrkysovú, naozaj až priam smaragdovú farbu. Rozkladá sa od Porta Portisco až po nádherné (a trošku luxusnejšie) Porto Cervo a vyzerá takto…

 

dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

Costa-Smeralda, Sardínia foto: enjoyyourholiday.com, dovolenka

 

Veľký prehľad pláží  na Sardínii nájdete v našom článku o TOP 15 najkrajších plážach tohto ostrova: Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad, ktorý musíte vidieť!  A je sa na čo pozerať! ;)

 

Arborea vás očasí svojim kľudom, určite si oddýchnete a môžete si v tichu užívať pokojné ultračisté priezračné more. Najkrajšou, tichou plážou Sardínie je vraj La Pelosa.

Ak ste fanúšikmi akčnejšej dovolenky, navštívte napríklad Alghero, a prepadnite podmorskému svetu, šnorchlujte a lovte červené koraly. Alebo si požičajte bicykel, a čakajú vás takéto dychberúce výhľady.

 

 

dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

Výlet na Sardínii, foto: www.skeddadle.co.uk

 

 

DOVOLENKA SARDÍNIA – Kedy sa na Sardíniu treba vybrať?

 

V týchto južnejších krajinách panuje leto dlhšie, ale čo sa týka kúpania a pravej letnej dovolenky, od mája do septembra dovolenku  môžete bez obáv plánovať.

Naopak, skôr by sme chceli odporučiť, kedy do Talianska na dovolenku necestovať. V období augusta majú taliani dovolenky, prázdniny – všade je vtedy plno, a ceny sa zvýšia doslova zo dňa na deň.  Koncom augusta potom opäť klesnú a počas celého septembra si  tak ešte môžte vychutnávať pokojnú a stále horúcu dovolenku.

 

dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

pláž Cala Mariolu, foto: flickr

 

 

 Ako sa na Sardíniu dostanete?

1. Cesta na Sardíniu autom

Najlacnejšia a  zároveň najdobrodružnejšia je kombinácia auta a trajektu.  Autom je z to z Bratislavy do Livorna okolo 1 000 km, čo pri ideálnej premávke trvá niečo vyše 9 hodín. V Livorne (alebo prípadne v Janove) si zoberiete trajekt do Olbie a Porto Tores. Ideálne je, ak sa nalodíte večer o 20tej, v noci sa pohodlne vyspíte v kajutách, ktoré sú na trajekte k dispozícii, a po 10 hodinách sa zobudíte už na krásnej Sardínii.

Doprava po samotnom ostrove Sardínia je výborná, vedie ňou kvalitná sieť diaľnic. Ak to stále platí – od našej poslednej návštevy – tak by to malo byť dokonca bez poplatku.

Tip pre vás – Niektoré prepravné spoločnosti – hlavne Mobyline zvyknú motivovať počas septembra dovolenkárov akciami typu: zaplatíte za auto a 2 osoby a 2 deti sa prepravia zadarmo,  a iné podobné akcie. Samozrejme, určite si to zistite na stránkach spoločnosti presne, predtým ako vycestujete.

 

⇒  Vyberte si z NAJLACNEJŠÍCH LETENIEK!

 

2. Na Sardíniu lietadlom

Lietadlom je možné (momentálne, lebo sa to celkom často mení :))  dostať sa z Bratislavy do Alghera, alebo z Viedne do Cagliari na juh Sardínie.  Let trvá približne 2 hodiny. Aj tu samozrejme platí, čím skôr si letenku rezervujete, tým lacnejšia bude. U leteniek totiž žiadne last minuty neexistujú..

 

dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

 

 

 Dovolenka na Sardínii – ubytovanie a letenka alebo zájazd?

Čo sa týka ubytovania, aj keď idete vlastnou dopravou, je vhodné si ho rezervovať predom. Podľa skúseností, ak neovládate taliansky jazyk, prípadne nejdete v spoločnosti Talianov, vybaviť výhodné ubytovanie v súkromí tam až také jednoduché nie je. Naopak, veľmi výhodné je prezrieť si ponuky ubytovania (od súkromných aparmánov na prenájom, cez penzióny až po hotely) na overenej a celosvetovo veľmi využívanej stránke www.booking.com a rezervovať si ho vopred.

Booking.com mám rada preto, lebo mám garanciu, že ceny za to isté ubytovanie sú naozaj najnižšie – dokonca nižšie ako by som dostala u samotných majiteľov ubytovania alebo priamo v hoteli. U niektorých ponúk je dokonca možnosť bezplatného storna do 2 týždňov pred plánovaným príchodom na dovolenku, čo sa niekedy zvykne celkom hodiť. :)

 

⇒  UBYTOVANIE SARDÍNIA – výhodné ponuky cez booking.com

 

dovolenka Sardínia, last minute Sardínia

pláž Cala Mariolu, Baunei, Sardínia, foto: mareogliastra.com

 

Druhou možnosťou je vybrať si priamo zájazd u niektorej zo slovenských cestoviek. Napriek tomu, že ostrov je nádherný a dovolenka na Sardínii nepatrí medzi tie najlacnejšie, medzi ponukami sa dajú nájsť naozaj super vybavené rezorty, pričom cena zájazdov do tejto destinácie nie je vôbec prehnaná. Samozrejme ideálne je, ak natrafíte na super first minute alebo last minute zájazd, a máte o krásnu a cenovo výhodnú dovolenku na toto leto postarané. Na stránkach INVIA si môžete vybrať zájazdy od viac ako 300 CK na jednom mieste – s garanciou tej istej ceny ako v konkrétnej cestovke, takže žiadne navýšenie, čo je super.

 

zájazd na Sardíniu 2016

DOVOLENKA SARDÍNIA – Najväčší výber LAST MINUTE zájazdov!

 

Sardínia už  čaká!  Allora, andiamo! :) 

Ak sa vám článok páčil,  lajkujte, zdieľajte, komentujte! Ďakujeme, Ciao!

 

 

Dovolenka na Sardínii alebo radšej na Sicílii či Kalábrii? Ak sa neviete rozhodnúť, nech sa páči, tu je pohľad aj z tej „druhej strany“. :)

 

 

Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad, ktorý musíte vidieť!

Sardínia – 8 najkrajších pláží na juhu a západe ostrova

O tom, prečo bude moja ďalšia dovolenka na Sicílii

Dovolenka na Sicílii. Ako bolo? Perfetto! Čerstvé dojmy (v 2 častiach)

Dovolenka v Kalábrii – naše zážitky z južného Talianska

Výlet na Aeolské ostrovy a sopku Stromboli – dobrodužná dovolenka v Taliansku

 

 

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest

Prečítajte si aj ďalšie naše články:

Najkrajšie pláže Sardínie – veľký dovolenkový prehľad, ktorý musíte vidieť! 1/2 Dovolenka v Taliansku – autom a s deťmi Rozprávkové Toskánsko očami fotografa