sicília, taormina, kampaň Dolce Gabbana, foto: pinterest

Dovolenka na Sicílii – čo vidieť? Týchto 10 zážitkov vám nesmie ujsť!

Tento článok by mohol pokojne mať podtitul: „O tom, prečo bude moja ďalšia dovolenka na Sicílii.“ A odpoveď? Preto, lebo milujem všetko talianske. Taliansku veselosť a optimizmus, taliansku úžasnú kuchyňu a šarm à la Emanuel Ridi, taliansky jazyk, horúčavou rozpálené kamenné mestečká, talianske filmové klasiky, taliansky dizajn a hudbu… Zabudla som na niečo :)?  

A tiež preto, lebo „kto nevidel Sicíliu, akoby v Taliansku ani nebol.“ To povedal sám Goethe, tak to asi bude pravda. :D

Dovolenka na Sicílii – 10 najkrajších zážitkov

Toto všetko mám v pláne vidieť počas mojej dovolenky. Alebo povedzme, že sa aspoň o to budem snažiť, až kým sa „nenakazím sicílskou náturou“, a potom už nebudem robiť do konca dovolenky vôbec nič. Len sa kúpať, jesť a zabávať… Skrátka pravé a nefalšované umenie talianskeho života „il dolce far niente“.

Aby bolo hneď v úvode jasné, vrámci bežnej 7-10 dňovej dovolenky nie je možné zažiť všetkých 10 bodov môjho zoznamu, ak nie ste superman alebo wonderwoman :). Preto sa na takéto dôkladné spoznávanie Sicílie odporúča vyčleniť aspoň 3 týždne, pričom samozrejme treba počítať aj s vystriedaním 2-3 ubytovaní, aby ste pol dovolenky nestrávili presunmi vrámci ostrova.

1. Pozrieť sa do Taorminy a na dymiacu Etnu

Taormina je najznámejšie a najstaršie mesto na Sicílii na svahu hory Monte Tauro, takže je z nej krásny výhľad na Jónske more, aj na vrchol 300 000 ročnej dymiacej sopky Etny.

Mesto Taormina je veľmi malebné s peknými uličkami, farebnými budovami, s množstvom pizzerií, kaviarničiek, gelaterií a miestnych obchodíkov. Založili ho starí Gréci a Rimania, čoho symbolom je aj grécke divadlo. Krásnym miestom, ktoré stojí za návštevu, je elegantné námestie Piazza IX Aprile, z ktorého si môžete vychutnať pekný výhľad na záliv Naxos a už spomínané antické divadlo.

Najlepšie miesto na vyhliadku je však úplne hore v dedinke Castelmola. Z jej vrchu je vidieť okrem Etny aj Giardini Naxox a krásne pobrežie Syrakúz a Katánie. Pozrela som si pár fotiek a neskutočne ma to miesto láka, vyžaruje z neho niečo zvláštne, pre mňa úplne magické. Páči sa mi námestie s nádhernou ozdobnou dlažbou, farebné vilky a domčeky terasovito roztrúsené na kopci, páčia sa mi aj malé uličky, zátišia. Castelmolu si rozhodne nenechám ujsť!

dovolenka na Sicílii čo vidieť

Na najvyššiu sopku v Európe, nepísaný symbol celého ostrova, Etnu, sa poriadajú rôzne výlety z viacerých miest Sicílie. Je možné si vybrať pol alebo celodenný výlet. Z Katánie som našla výlet za 55€ už aj so sprievodcom a dopravou až priamo ku kráteru.

Môžete tam ísť samozrejme aj vlastným autom, ale musíte si vopred skontrolovať či je vhodné počasie, aby vám umožnili vstup. Ďalšia vec je, že ku kráteru púšťajú len turistov v minibuse so sprievodcom. Každopádne je to vraj nezabudnuteľný zážitok… Tak uvidíme!

TIP NA UBYTOVANIE NA SICÍLII v TAORMINE

Je to Bed&Breakfast s poetickým názvom „Cielo di Taormina“, teda obloha alebo nebo Taorminy a nájdete ho na tomto linku:

Ceny sú veľmi prijateľné… Za týždeň v máji napríklad od 20.5. do 27.5. zaplatíte cca 560 € spolu za dve osoby.

Ubytko treba kupovať čo najskôr, pretože ceny sa časom navyšujú a hlavne termíny sa vypredajú.

Hodnotenie ubytka je SUPER 9,3 – stačí si prečítať 75 hodnotení priamo na bookingu.

Celú ponuku ubytovaní na Sicílii rôznej úrovne od bytov samostatných prenajímateľov až po hotelové apartmány nájdete tu:

Sicília ubytovanie

2. Objaviť „čierne mesto“ Katánia

dovolenka na Sicílii čo vidieť

Katánia je druhým najväčším mestom Sicílie. Leží na úpätí sopky Etny, ktorá priamo ovplyvnila dejiny a vzhľad mesta. Sopka je stále činná a mesto už niekoľkokrát zasiahla erupcia, takže ho museli znova dobudovať. Vďaka tomu však na oplátku získala zaujímavý zjav tvorený všaderítomnou barokovou architektúrou. 

Budovy v meste sú postavené z lávového kameňa, preto sa Katánia nazýva aj „čierne mesto“.

dovolenka na Sicílii čo vidieť
foto: cntraveller.com

Jednou z dominant Katánie je fontána so slonom – Fontana dell‘ Elefante nachádzajúca sa na námestí Piazza del Duomo v historickom centre mesta a katedrála Duomo di Catania zasvätená patrónke mesta, svätej Agáte. Veľmi populárnou atrakciou je staré rímske divadlo z 2. storočia pred našim letopočtom a mohutná pevnosť Castello Ursino.

3.  Vychutnať si čokoládu pri takomto výhľade v meste Modica

Toto mesto v oblasti Raguza je známe najmä pre 2 veci, a to:

  • údajne najlepšia čokoláda na svete a
  • krásna zachovalá architektúra, ktorú symbolizuje majestátna katedrála Duomo di san Giorgo v jej historickom centre, veľký počet kostolov a kaplniek a pompézne divadlo Garibaldi.

Mimochodom, výhľad na fotografii je zo záhrady Bed & Breakfast Casa Talia, ak by ste niekto túžili po presne tomto mieste.

Ale vráťme sa späť k tej sladkej tmavohnedej pochúťke, ktorú v Modice jednoducho musím ochutnať. Špeciálnu čokoládu známu široko ďaleko totiž pripravujú presne podľa pôvodnej aztéckej receptúry tak, aby jej dodali čo najlepšiu chuť a arómu. Zaujímavosťou je, že táto čokoláda nie je úplne hladká tak ako sme bežne zvyknutí. Jej konzistencia je trochu zrnitejšia a hutnejšia.

Čo sa týka architektúry, Modica je aj vďaka nej jedným z najkrajších a najromantickejších miest v Taliansku. Dláždené námestia a nádherné budovy v barokovom štýle sa pretekajú v tom, ktorá svojou krásou upúta pozornosť návštevníkov. Už z diaľky pôsobí úžasne. Stačí sa pohodlne obuť, prechádzať sa jej nespočetnými uličkami a vychutnávať si atmosféru starého Talianska.

4.  Ocitnúť sa v úžasnom meste Noto plnom Baroka

dovolenka na Sicílii čo vidieť
foto: Massimiliano Serrago

Ďalším mestom na mojom sicílskom zozname je Noto nachádzajúce sa v údolí Val di Noto blízko mesta Modica. Nádherné mesto, ktoré na mňa pôsobí akoby sa v ňom zastavil čas. Nie je medzi turistami síce natoľko známe ako Palermo, Taormina alebo Catania, ale je to obrovské mesto celé vybudované v barokovom štýle.

V minulosti bolo veľmi bohaté aj vďaka jeho strategickej polohe, v roku 1693 ho však zasiahlo ničivé zemetrasenie, ktoré preň bol osudným. Muselo sa teda postaviť celé odznova. Pozvali sa len tí najlepší talianski architekti, ktorí sa pri výstavbe inšpirovali rímskym barokom. Výsledkom sú rozľahlé ulice prepletené námestiami, ohromujúcimi budovami a palácmi v svetlej medovej farbe a kostolmi so širokými schodiskami, a všetko to pôsobí veľmi romanticky.

dovolenka na Sicílii čo vidieť

Mestu dominujú 3 hlavné námestia: Piazza dell’Immacolata, námestie Palazzo Comunale s radnicou, kostolom Santissimo Salvatore, biskupský palácom a nádhernou katedrálou San Nicolò a námestie Maggio XVI s kostolom sv. Domenica.

Spolu s Modicou, Ragusou a ďalšími rovnako unikátnymi skvostami Sicílie je zapísané aj v svetovom dedičstve UNESCO.

5. Vydať sa po stopách filmových mafiánov

dovolenka na Sicílii čo vidieť

Pod týmto sa nebude skrývať nič iného, ako návšteva hlavného mesta Sicílie, Palerma. Som zvedavá hlavne na Teatro Massimo, kde sa  natáčala  scéna z opery v 3. časti Krstného otca. Ďalšie filmové scény o donovi Corleonem sa prekvapivo nenatáčali ani v Palerme, ani v meste Corleone, ale napríklad známa svadobná scéna sa točila v mestečku Savoca blízko Taorminy.

Začnem ale Palermom. Toto je môj zoznam, čo všetko si v ňom okrem slávneho divadla chcem pozrieť a užiť:

Katedrálu Santa Vergine Maria Assunta – katedrála z 12 storočia na námestí Piazza Cattedrale, 

Fontana Pretoria – baroková fontána na námestí Piazza Pretoria,

Castello della Zisa – arabský hrad, posledná pamiatka z obdobia maurského Palerma,

Palazzo Reale – kráľovský palác na námestí Piazza Indipendenza s prepychovou sálou Sala di Ruggero a kaplnkou Cappel Palatina s vraj najkrajším interiérom na svete.

Oddýchnuť od rušného centra sa dá v Orto Botanico, ktorá je plná exotických stromov a rastlín, tak tam zakotvím keď už budem mať tých pamiatok, rozpálených ulíc a hluku dosť :).

dovolenka na Sicílii čo vidieť

Veľmi sa teším aj na sicílske pouličné jedlo, o ktorom som počula len samé chvály. Mám si vraj určite dať tieto miestne špeciality: panelle – fazuľové šišky, calzoni – pečivo plnené pečeným mäsom alebo syrom a typickú pizzu Palermitana s ančovičkami, klobáskou alebo olivami. Už teraz sa mi zbiehajú slinky…

Zistila som dokonca, že niekedy na prelome augusta a septembra sa v Palerme koná festival jedla, kedy tam doslova všetko žije gastronómiou a priamo v uliciach sa organizujú školy varenia a rôzne kuchárske predstavenia. Všetky eventy a sezónne festivaly si môžete pozrieť napríklad na stránke palermotourism.com. Viem si predstaviť tú bláznivú atmosféru…

6. Oddychovať na najlepších sicílskych plážach

dovolenka na Sicílii čo vidieť
pláž Tonnara di Scopelo, foto: Daniele Ferraro

Počasie bude určite skvelé a horúce, s ničím iným vlastne ani nepočítam :). Letná sezóna je tu totiž najdlhšia zo všetkých talianskych dovolenkových destinácií. Na Sicíliu sa odporúča vybrať ideálne koncom mája-začiatkom júna, alebo potom neskôr v septembri. Ak máte štastie, v niektorých lokalitách sa dá kúpať až do konca októbra. Ale ja horúce dni a večery zbožňujem, takže nič nebudem riskovať, nech sa tam v lete aj roztopím. :D

Medzi najkrajšie pláže Sicílie patrí napríklad Mondello. Táto pláž s mäkkým bielym pieskom sa nachádza pár km od Palerma medzi Monte Gallo a Monte Pellegrino. V lete býva plnšia, ale vraj sa tam oplatí  zájsť pozrieť. Asi najlepšie je to spojiť s výletom do Palerma, tak ako to mám v pláne urobiť aj ja.

Ďalšou obľúbenou plážou je Cefalu. Je to typická sicílska pláž, ktorú určite spoznáte podľa tejto fotky. Doteraz je to z časti rybárska dedinka a podľa pokrikov miestnych sa vraj môže zdať, že sa tu každý volá Salvatore :). Uvidíme… Našla som aj jeden tip – vraj sa netreba nechať zlákať obedom v pohostinstvách priamo pri mori, ale zájsť o pár metrov ďalej do reštaurácie Al Porticiollo, kde pripravujú tie najlepšie cestoviny s morskými plodmi na svete.

dovolenka na Sicílii čo vidieť

Vyhľadávanou je aj kamienková pláž v Taormine s priezračnou vodou, obklopená pekným skalnatým prostredím, a pri jej južnej zátoke sa nachádza známy ostrovček Isola Bella.

Na  juhovýchodnom pobreží medzi oblasťami Syracussi a Pachino je najviac neobjavených a prírodných pláží. Asi 15 minút od mesta Syracusa je jedna z najkrajších pláží Sicílie, pláž Fontane Bianche s luxusne hlbokým pieskom, ďalej pláž Lido di Noto, a nakoniec Isola delle Correnti – jedna z najkrajších pláží celej Sicílie.

Pri najkrajších plážach Sicílie treba spomenúť najznámejšiu prírodnú rezerváciu ostrova Zingaro. Je ľahko dostupná z miest Trapani alebo Scopello a nájdete tam úchvatné pláže s tyrkysovým morom. Mňa najviac láka pláž Tonnara di Scopello, respektíve celé miesto, ktoré by sa v tej oblasti malo nachádzať pri mestečku Castellammare del Golfo. Prvýkrát som ho videla vo filme Dannyho Dvanástka, keď Brad Pitt a Catherine Zeta Jones kráčajú na stretnutie s Le Marcom, a odvtedy viem, že to miesto jednoducho musím vidieť :).

Veľmi populárnou plážou v blízkosti je aj San Vito lo Capo, ktorá so svojím bielym jemným pieskom, prizračne čistou vodou a horou v pozadí vyzerá trochu ako z Ria de Janeira. Napriek tomu je to kľudnejšia oblasť. Zaujímavosťou je, že je tu cítiť arabsko-mexický vplyv, a to dokonca aj na miestnej gastronómii. Najobľúbenejším jedlom tu totiž nie sú špagety, ale rybací kuskus, čo mi pripomína bod číslo 10 z môjho sicílskeho to-do-listu…

Prečítajte si aj: Užite si 15 najkrajších pláží Sicílie! Veľký prehľad a mapa pre vašu dovolenku.

TOP PONUKY – DOVOLENKA SICÍLIA

Prejsť na pokračovanie článku a ďalšie 4 tipy, čo treba vidieť a zažiť počas dovolenky na Sicílii…

Podobné články