sicília, taormina, kampaň Dolce Gabbana, foto: pinterest

Dovolenka na Sicílii – čo vidieť? Týchto 10 zážitkov vám nesmie ujsť!

7. Túlať sa mestečkami na Liparských ostrovoch

dovolenka na Sicílii čo vidieť
ostrov Lipari

Úplne hore na severovýchode Sicílie, sa nachádza veľký prístav Milazzo, z ktorého je možné podniknúť výlety na Liparské ostrovy, ležiace v aktívnom vulkanickom pásme medzi Etnou a Vezuvom. Je to sopečné súostrovie tvorené 7 ostrovmi – Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Stromboli, Alicudi a Filicudi. Najväčším z týchto ostrovov sú práve Lipari, odkiaľ pochádza aj názov pre celé súostrovie. Oficiálnym názvom súostrovia sú však „Eolské ostrovy“.

Útesy, nádherné výhľady, termálne pramene, bahenné kúpele, prskajúca sopka Stromboli a kúpanie na tmavých piesočných plážach… To je zoznam, ktorý si tam budem „odškrtávať“ ja.

8. Preskúmať Syrakúzy a ostrov Ortigio

dovolenka na Sicílii čo vidieť
dovolenka na Sicílii čo vidieť

Jedným z hlavných historických miest Sicílie sú Syrakúzy a očarujúci ostrov Ortigia ležiaci v juhovýchodnom cípe ostrova. Má bohatú grécku históriu a kultúru a je rodiskom slávneho Archimeda, ktorého zákon poznáme zo školy chtiac-nechtiac všetci :). 

Vďaka svojmu historickému jadru je zapísané aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sám Cicero ho kedysi označil ako najkrajšie mesto antického sveta, ktoré súperilo o moc s a slávu so samotnými Aténami.

Medzi hlavné pamiatky, ktoré treba vidieť, patrí grécke divadlo, rímsky amfiteáter a 60 metrov dlhá jaskyňa menom Dionýzovo ucho. Na ostrov Ortigia vedie most Ponte Nuovo za prístavom.

Atrakcie lákajúce tisícky turistov sú najmä nádherné námestie Piazza del Duomo, baroková katedrála, ktorá v sebe ukrýva pozostatky Aténinho chrámu s 5. storočia pred n. l. a Fontana Arethusa, čiže prameň nymfy Aretúzy opradený rôznymi legendami, ktorý tu vyviera už od staroveku.

dovolenka na Sicílii

9. Užiť si Egadské ostrovy na západe Sicílie

dovolenka na Sicílii čo vidieť
ostrov Levanzo

Egadské ostrovy ešte nie sú tak známe ako Liparské ostrovy, možno preto tam cítiť autentickú atmosféru rybárskych mestečiek. Tvoria ich ostrovy Favignana, Levanzo a Marettimo a sú ideálne na dlhé dovolenkové prechádzky pobrežím a kúpanie v krásnych zátokách hýriacich všetkými odtieňmi tyrkysovej. Najväčším z nich je ostrov v tvare motýľa, Favignana, na ktorý mám zálusk ja, a aj na jej najkrajšie pláže Cala Rossa (červená pláž) a Cala Azzura (modrá pláž).

Keďže pravdepodobne pôjdeme na ostrov z prístavu Trapani, ďalší deň sa chystám aj za ospevovanými výhľadmi z horskej dedinky Erice, na ktorú sa dá dostať priamo z mesta Trapani lanovkou.

10. Zjesť všetko, čo budem vládať

dovolenka Sicília tipy čo vidieť
typické sicílske jedlo – zľava arancini, pasta formaggio, canolli

A už som aj našla pár tipov , čo typicky sicílske určite ochutnám: 

Sfinciuni – pikantnú sicílsku pizzu s paradajkovým základom, cibuľou, ančovičkami, oreganom,chlebovými omrvinkami a caciocavallo syrom, arancini – ryžové vyprážané guľky plnené mäsom alebo zeleninou a rybaciu polievku s mušľami. A ešte Pane e panelle, to si rovno vypýtam a uvidím,  čo to vlastne je.

A potom niečo sladké, napr. cannoli – chrumkavé rolky plnené ricottou, ovocím alebo čokoládou.

Všetko voľné miesto, ktoré ostane medzi raňajkami, obedom a večerou venujem zmrzline. Na Sicílii vraj bez preháňania robia tú najlepšiu zmrzlinu na celom svete, dokonca sa hovorí, že ju vymysleli práve Sicílčania ešte veľmi dávno, a ľad do nej aj do granity nosili otroci až z vrcholu Etny. A čo je ešte zaujímavé – že si ju dávajú na raňajky priamo do pečiva – chrumkavej briošky ako sendvič :). Volá sa to „gelato con brioche“. No chápete to? Ani ja :) Ale už sa na to veľmi teším! Na všetko!

dovolenka Sicília tipy čo vidieť
foto: Elena Cataudela

Rovnako zaujímavé je aj ich raňajkové stravovanie, ku ktorému väčšinou stačí práve toto! Sladké pečivo brioška a k nej zmrzlina alebo ďalšia osviežujúca chladná pochúťka – granita, čo je vlastne nadrobno nasekaný ľad s cukrom a rozmixovaným ovocím alebo pistáciami. Ak čas na raňajky nie je, tak stačí skočiť na jedno „caffè ristretto al bar“, čo znamená, že do seba hodíte kávu v bare na stojáka za 5 sekúnd, prehodíte pár slov s barmanom a utekáte preč. Asi preto sa to tu volá aj “caffè al volo” – čo je v doslovnom preklade káva počas lietania.

Už len, aby som to tam  všetko stihla. Tak neviem, fiat 500 alebo Vespa? :)

dovolenka Sicília tipy čo vidieť

 

Ste zvedaví, ako nakoniec moja dovolenka na Sicílii dopadla?

Časť z nej som si už užila – a to konkrétne cestovanie po západnej časti ostrova – od Egadských ostrovov, cez Trapani, horskú dedinku Erice, Palermo a pláž Mondello až po rybárske mestečko Cefalu.

Dovolenka na Sicílii a tipy na tie najkrajšie miesta! 1. časť

Dovolenka na Sicílii a tipy na tie najkrajšie miesta! 2. časť

Časť zo severovýchodnej časti ostrova – Liparské ostrovy aj so sopkou Stromboli som si užila počas ďalšej dovolenky:

Dovolenka na juhu Talianska? Toto je 7 super tipov na výlety z Kalábrie a Sicílie!

Ak sa vám článok páčil, poteším sa každému lajku a zdieľaniu. Ďakujem! Oli

TOP PONUKY – DOVOLENKA SICÍLIA

Podobné články