Čo treba vidieť v Ríme – 11 skvelých tipov!

alebo aj malá recenzia na last minute zájazd do Ríma cez Pelikán

 

Asi tak pred mesiacom som na  ich  stránke pelikan.sk  objavila ponuku  4 dňových pobytov v rôznych európskych metropolách.. Barcelona, Lisabon, Rím atď.. Samozrejme, ja som hneď klikala na Rím :) a našla som tam ponuku za 239€ v 3*hoteli+spiatočná letenka+transfer z letiska. Na výber bolo z niekoľkých možností, myslím dátumových (vždy od piatka do pondelka). Cena bola skvelá, dátumovo to vyšlo na naše výročie, takže som už len checkla ponúkaný hotel na tripadvisor, či je OK a aké sú naňho referencie.. a objednali sme. :)

Pred výletom som ešte prešla pár zahraničných cestovateľských blogov a vypísala si tipy a rady, čo vidieť v Ríme a nenechať ujsť, a vôbec, ako si to tam užiť čo najlepšie. Včera sme sa vrátili, a komu sa nechce čítať do konca, tak len napíšem, že … veeeľká spokojnosť. Určite si to ešte zopakujeme. :)

A kto chce detaily, tak nech sa páči..

Let bol cez Ryanair, nemali sme žiadne pripomienky, všetko v pohode. Na letisku už čakal autobus, ktorý nás zobral na hlavnú stanicu – Termini. Do hotela sme sa odtiaľ dostali celkom rýchlo metrom – bez ďalšieho prestupu, vystúpili sme na stanici Cornelia a odtiaľ sme išli peši ešte asi 15 minút. Inak, metro bolo super, ak ste sa chceli dostať priamo na hlavné turistické pointy – Koloseum, Vatikán, Barberini = fontana di Trevi, Spagna = Španielske námestie, Námestie Republiky atď..

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

Hotel sa volal Domus Pacis v časti Torra Rosa Park a vyzeral takto :) – foto vyššie. Vzdialenosť od centra bola absolútne super – večer pri malej premávke to trvalo do hotela len 15 minút, cez deň do 25 minút.. Zastávka je asi tak 10 metrov od brán hotela. My sme chodili busom č. 881, ktorý nás zaviezol na zastávku Via Paola (čo je hneď vedľa Castel di Angelo a tiež Piazza Navona – asi tak 5min prechádzkou).

 

rím lacné letenky do ríma

 

VÝLET DO RÍMA / Čo treba vidieť v Ríme / ZÁJAZD DO RÍMA

No a teraz samotné výlety v Ríme a spoznávanie tohto  krásneho starého mesta s neopakovateľnou atmosférou – čo z  dovolenkových tipov sme vyskúšali, na čo sme prišli sami, čo sme nestihli, a čo si určite aj nabudúce zopakujeme:

 

1. Kúpiť si Roma Pass

V prípade že sa nechcete uchodiť k smrti, a chcete využívať na presuny busy, metro, električky..+ v prípade, že chcete vidieť poriadne aj nejaké pamiatky zvnútra. Za 35 euro sme kúpili roma pass na 3 dni pre jedného (kúpili sme ešte na letisku, ale dalo sa aj v hoteli). Výhody: nemusíte riešiť kupovanie lístkov a máte v tom vstupné do 2 pamiatok, múzeí, atď zdarma (hociakých podľa vášho výberu) + ďalšia výhoda je, že vôbec nemusíte čakať v rade s ostatnými ale idete špeciálnym radom pre držiteľov roma passu – čo nám ušetrilo minimálne polhodinu času v horúčave pred rozpáleným Koloseom a pred Roman Forum. A po vyčerpaní tých 2 free vstupných, máte na dalšie pamiatky zľavu 40%.

 

2. Previezť sa autobusom č. 110

Je to verejná doprava, a ide cez celé mesto popri tých najväčších pamiatkach.. Ideálne prvý deň, kedy si urobíte taký prehľad čo kde sa nachádza a vzdialenosti medzi tým.. Toto sme my bohužiaľ nestihli.

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

3. Koloseum, koloseum, koloseum

Ak máte Roma Pass, nenechajte si nahučať od miestnych „podnikateľov“, že vám robia láskavosť ak vám ponúkajú vstup so sprievodcom za 13 eur, pri ktorom nemusíte čakať v rade na lístky, lebo tak možete ísť  dovnútra skôr so skupinou atď.. lebo to nemusíte s roma passom aj tak :). Hlavne sa pred postavením do nejakého radu turistov choďte najprv pozrieť, kde je rad/vstup pre držiteľov týchto roma passov a choďte rovno tam. Apropo, nezabudnime na povinné doťahovačky s predavačmi, to už k tunajšiemu koloritu tak nejako patrí. Klobúk, slnečník, suveníry, občerstvenie… nemáte šancu uniknúť. Tak hlavne s úsmevom a užívajte si to všetko, čo k výletu do Ríma patrí.

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

4. Užiť si jedinečnú atmosféru Piazza Navona

Na otázku „Čo vidieť v Ríme“ odpoviem jednoznačne Piazza Navona. Zastavte sa tam určite prvý večer, dostanete sa to príjemnej romantickej, ale aj živej rušnej talianskej nálady, hneď ako tam vkročíte. A vidieť Berniniho barokové fontány vysvietené v noci a kostol sant Agnese in Agone.. hmm, bolo to fakt krásne. Večeru si môžete dať priamo na námestí, alebo si prejdite rôzne bočné uličky, ktoré vedú k námestiu. Tam nájdete taverny, reštaurácie, pizzerie od výmyslu sveta.. Odporúčanú sme mali Tavernu Parione (na Via di Parione) – ale tú sme nakoniec nestihli otestovať.. nabudúce.. My sme boli asi v 3 iných (neodolali sme, a nakoniec sme pri Piazza Navona večerali každý večer:)), ale podstatné je, že VŠADE je vynikajúce jedlo, tam sa tuším ani nedá zle najesť :).

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

5. Ochutnať pravé a nefalšované Tartufo

Ďalší výborný tip na Piazza Navona – dajte si tam Tartufo a to buď v podniku s názvom Tre Scallini, alebo hned vedľa v gelaterii. Je naozaj výborné, a hovorí sa, že túto zmrzlinovú pochúťku vymysleli vraj priamo tu.

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

6. Tip pre milovníkov vína, malých talianskych snackov a sicílskej zmrzliny

Najlepšie podávajú v Cul de Sac (takisto pri Piazza Navona, konkrétne ulička Piazza Pasquino).. Pri prechádzkach bočnými uličkami naňho určite skôr, či neskôr natrafíte.. Keď ho nájdete, tak asi tak 15-20 metrov napravo,  si určite dajte zmrzlinu.  Je jediná na tejto ulici a je fantastická – buď v kornútku a navrch si nezabudnite vypýtať „crema“ – vynikajúca ako ručne šľahaná šlahačka, alebo si zmrzlinou dajte naplniť „canolli“ – sicílsku rolku.. Určite nebudete ľutovať :) ALE.. ja som chcela vyskúsať typicky sicílsku náplň – sladkú ricottu namiesto zmrzliny, …moja rada – radšej si vypýtajte  najprv trošku ochutnať..to už bolo naozaj taaaak „dolce“ že až. :)

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

7. Zažiť pravú taliansku trhovú atmosféru na Campo del Fiori

To sú ovocné, kvetinové, cestovinové.. trhy na krásnom námestí so živou atmosférou obkolesené typickými tavernami. Skúste tam zájsť ráno, kedy je atmosféra a nálada trhovníkov naozaj jedinečná a kúpte si tam nejaké dobroty na cestu za ďalším objavovaním tohto úžasného mesta.

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

8. Forum Romanum a záhrady s výhľadom…

Obrovské zrúcaniny chrámov, monumentálne, a hore tie záhrady… no comment, viď foto.. Nádherné, moja absolútna srdcovka v Ríme a ďalšia z vecí, ktorú je nutné si do zoznamu „Rím – čo vidieť“ pripísať.

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

 

9. Bazilika sv. Petra + Trastevere (ktoré nie je známe, ale treba navštíviť!!!)

Tam sme šli hneď zrána ďalší deň. Prešli sme sa Vatikánskym námestím, a peši sme pokračovali do blízkeho Trastevere (časť Ríma) – obe sa nachádzajú na ľavej strane rieky Tiber. Prešli sme sa krásnym lesoparkom, hore sme sa zas dostali k úžasnému výhľadu na Rím, tentokrát z inej strany a potom sme prešli k námestiu Piazza Santa Maria s krásnym kostolom, a malými uličkami plnými reštaurácii, barov a typickej talianskej architektúry.

Na tejto strane Ríma ďalej od rušného historického centra sme našli presne tieto malebné a fotogenické úzke uličky.. Obed sme si dali v pizzerii Forno Alegra na Piazza di st. Calisto  a tam sa teda určite nabudúce vrátime – najlepšie jedlo, aké som kedy jedla, výborná nálada a veľmi zábavný uvádzač – zvolávač do reštaurácie.

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Rímevýlet do Ríma, čo vidieť v Ríme
 

10. Piazza di Popollo, Piazza di Spagna, Fontána di trevi..

Historické centrum sme si nechali na posledné poobedie – šli sme peši presne v tomto poradí – je to celkom blízko seba. Ak pojdete opačne, teda že vyjdete najprv na Piazza di Spagna (teda Španielske námestie alebo Španielske schody) zdola, tak potom choďte hore doľava, a pokračujte po chodníku asi tak 5 minút na Pincio Gardens, a pred vami sa objaví krásna vyhliadka na celý Rím aj s vatikánskymi kupolami. Ideálne bude, ak sa vám to podarí načasovať na západ slnka.. romantika ako vyšitá. :)

 

výlet do Ríma, čo vidieť v Ríme

                                        

 

11. Najlepšia zmrzlina v Ríme

A ešte som našla jeden tip na ďalšiu  skvelú gelateriu – vraj samotní Rimania ju považujú za najlepšiu zmrzlinu v meste.. Blízko pri fontáne di Trevi na uličke Via Panetteria hľadajte „Gelato at San Crispino“. Zvonku vyzerá dosť nenápadne, najmä oproti ostatným gelatériám v okolí.  ALE nenechajte sa zmiasť, zmrzlina bola geniálna.. mala som len jednu – apple sorbet. Po tých talianskych ochutnávkach sa skrátka už nedalo viac :). Nabudúce si na ňu určite nechám viac miesta.

Tak to je nateraz všetko… Budem veľmi rada, ak niektoré z tipov vyskúšate a ak možno aj vďaka tomu budete na svoj výlet do Ríma – tohto úžasného mesta s neopakovateľnou atmosférou – spomínať tak ako ja.

 

Doplnenie tohto článku: Do Ríma som sa po tejto skúsenosti vybrala ešte asi 5x, a aj vďaka mojim novým priateľov v tomto meste, som sa dozvedela o pár super miestach, ktoré nie sú bežným turistom až tak známe. Ak ste zvedaví, prečítajte si môj ďalší článok: „Užite si nezabudnuteľný víkend v Ríme. Tajné tipy, ako si ho vychutnať vo veľkom štýle!“

 

Máte aj vy nejaké dobré tipy – na reštaurácie, miesta, výlety, alebo hocičo, čo treba vidieť a zažiť v Ríme? Dajte vedieť, ešte sa tam určite zastavíme, tak aby sme mali na oplátku aj my čo testovať :).

 

Ak sa vám tipy páčili, dajte článku like per favore alebo sharujte s priateľmi! Grazie mille!

 

 

 

 Najvýhodnejšie UBYTOVANIE V RÍME s garanciou najnižšej ceny si môžete vybrať z množstva ponúk cez overený portál booking.com

 

booking

 

 

Prečítajte si aj ďalšie naše články:

Dovolenka v Taliansku na jazere – fotoreportáž plná našich zážitkov pokračuje! Dovolenka na Sicílii – týchto 10 zážitkov vám nesmie ujsť! Dovolenka v Taliansku – autom a s deťmi

Komentáre

 1. Tatiana Vankova

  Dobry den,

  prosim vas rada by som na vas zohnala emial. V sobotu odchadzae do Rima tiez cez pelikam a mam niekolkko otázok.

  Dakujem vam
  tana

  1. DpM Autor článku

   Zdravím Táňa! Píšem vám mail! Keď budem vedieť, rada pomôžem.. snáď mi ešte spomienky z leta nevybledli.. a aspoň si ich trocha oprášim :D

 2. Pingback:Dovolenka v Kalábrii 2015 – Naše zážitky z južného Talianska | DOVOLENKA PRI MORI

 3. Pingback:Tipy na výlety – Kalábria, Sicília, Južné Taliansko | DOVOLENKA PRI MORI

 4. Nika

  Dobrý večer,
  ja by som sa rada informovala, nakoľko my máme objednaný zájazd taktiež cez pelikán, no bez transferu. Je komplikované orientovať sa v ich mestskej doprave alebo si radsej mame zabezpecit trasfer cez pelikan?
  Vopred pekne dakujem za radu

  1. DpM Autor článku

   Dobrý deň Nika,

   určite odporúčam zaplatiť si transfer. Ušetríte si čas a nervy.. Ak by ste si kupovali lístok sami na letisku, tak by ste sa potrebovali najprv zorientovať v ktorom rade máte stáť (je tam viac spoločností) a potom v ktorom rade máte stáť na parkovisku… Lístok ak kupujete sami, stojí cca 5€ z letiska Ciampino na Termini, z letiska Fiumicino je to myslím o trošku drahšie. Čo sa týka kupovania spiatočného lístka z centra – zo stanice Termini na niektoré z letisiek, je celý proces nákupu ešte zmätočnejší.. najprv si treba kupit rezervačnu karticku (ak chcete mat istotu, ze sa do autobusu dostanete) a potom pol hodinu pred odjazdom este raz vystat rad a vymenit karticku za lístok..Toto konkrétne platí pre spoločnost Terravision.. Na vašom mieste, určite si nechám transfer zabezpečiť aj v prípade, že by bola cena mierne navýšená. Vždy je to lacnejšie, ako keď stratíte nervy a vezmete si nakoniec taxík (ako sme to urobili my tento rok :D)
   Dúfam, že rada pomohla a majte krásny výlet!!

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.