TOP 10 najúžasnejších miest v Grécku

 

Malá ochutnávka dovolenkového Grécka alebo cestovateľský rebríček TOP 10. Aj takto by sa dal nazvať tento článok, v ktorom vám predstavujeme to absolútne najlepšie z Grécka.  A ktovie, možno sa natoľko inšpirujete, že  úplne  zmeníte vaše pôvodné dovolenkové plány. Takže…

 

Kam do Grécka na dovolenku?

 

10. Thesaloniki – Solún

kam do grécka

 

Thessaloniki (alebo aj Thess-ah-lo-nee-kih, či Salonika) je druhé najväčšie mesto Grécka. Ponúka mnoho zážitkov, pre ktoré sa oplatí do tohto mesta histórie a pulzujúceho nočného života zablúdiť. Okrem toho, je tiež známe ako grécke hlavné mesto kultúry, čo ľahko zistíte, ak sa zamotáte do víru živých festivalov, koncertov a spoločenských podujatí, alebo si pozriete starogrécku drámu v mestskom otvorenom divadle Theatro Dasos.

Mesto má veľmi významnú históriu, ktorá je tu cítiť dodnes. Jej hlavnou pripomienkou je Biela veža (Lefkos Pyrgos), ktorá bola pôvodne osmanským väzením, Aristotelovo námestie, alebo aj promenáda pri mori s pamätníkom Alexandra Veľkého. Mesto je plné kaviarní a reštaurácií s gréckou živou hudbou a jedinečnou atmosférou. Zlatým klincom vašej návštevy by mohol byť nočný výlet plný hudby, tanca a zábavy na niektorej z tunajších typických lodí – plávajúcich barov.

 

 

9. Korfu

kam do grécka

 

Označovaný ako smaragdový, najzelenší grécky ostrov, alebo tiež ako vstupná brána Jadranu. Uchváti vás najmä jeho príroda, očarujúce výhľady, tisíce olivovníkov, mnoho druhov rastlín a exotických kvetov, políčka s vínnou révou, no a samozrejme aj krásne pláže. Na jeho južnej strane nájdete úžasné zátoky, na západnej sa môžete kochať hornatou krajinou zvažujúcou sa do mora . Nie nadarmo v tejto kráse svoje šťastie hľadali aj cisárovná Sissi, ktorá tu má mimochodom aj postavený zámoček Achillion, či lord Byron.

Je to ideálny ostrov aj pre tých, ktorí nie sú milovníkmi horúčav. V porovnaní s rozpálenými južnými gréckymi ostrovmi je chladnejší, ale stále má príjemnú dovolenkovú klímu. Veľa turistov sa sem opakovane vracia a tvrdia, že ich očarilo jednoducho dokonalé spojenie farieb, vôní, atmosféry, tradícií , ale aj miestnej pohostinnosti.

 

8. Rhodos

kam do grécka

 

Jeden z najkrajších gréckych ostrovov, a spolu s Mykonosom a Santorini patrí k trojici turisticky najlákavejších. Hovorí sa mu aj ružový ostrov vďaka tomu, že je na niektorých miestach doslova posiaty ružovým kvetom ibišteka. Je to štvrtý najväčší grécky ostrov, a nachádza sa len cca 15 km od Turecka, takže si počas vašej gréckej dovolenky kľudne môžete zájsť na výlet aj do tureckého Marmarisu.

Pláže sú kamienkové, aj piesočnaté, podľa oblasti na ostrove. Každopádne medzi nimi ľahko nájdete aj také, ktoré sú so svojimi zátokami a pieskovými dunami akoby vystrihnuté z romantického filmu :). Medzi takéto patria napr. Plimiri, Mavos Kavos alebo pláž Saint Gorge. Akčnejší hrdinovia si tiež prídu na svoje, a to na západnom pobreží, kde nájdu svoj surferský raj.

 

dovolenka grécko

 

Všetko o dovolenke na Rhodose: Rhodos – na ostrove pobozkanom slnkom

 

 

7. Peloponéz

 

kam do grécka

 

Ostrov v tvare obrovského listu pokrytý olivovníkovými, figovníkovými a cyprusovými hájmi. Toto miesto je nielenže krásne a ako stvorené na pokojnú, romantickú dovolenku, ale má aj neskutočnú históriu a je opradené legendami. Ak ste v detstve hltali staré grécke báje a povesti, tak pre vás bude otázka „kam do grécka“ vyriešená. Nech sa páči, tu ste naozaj správne. Počas vašej dovolenky sa po raňajkách môžete vybrať do Sparty, Olympie, Korintu, či Mykén. :)

 

 

6. Mykonos

kam do grécka

 

Mykonos – presne tak sa volá to očarujúce miesto, ktoré si mnohí z nás ako prvé predstavíme, keď sa povie Grécko. Veterné mlyny, modré stolčeky s kockovanými obrusmi, žiarivo biele domčeky, sýtomodré drevené dvierka a okenice, krivoľaké romantické cestičky k malým tavernám, v ktorých na nás čakajú pohostinní domáci. Tisíce turistov z celého sveta si neváhajú za tento zážitok na celý život priplatiť. A je pravda, že deň dovolenky na tomto ostrove vás tu vyjde najdrahšie, vraj dokonca ešte drahšie ako na Santorini, ku ktorému sa ešte dostaneme, nebojte :)

Okrem už spomenutého, tu ešte nájdete na každom rohu nejaký kostolík alebo pelikána, ktorý je maskotom Mykonosu. No a keď budete mať toho zasneného pohľadu na všetko navôkol už dosť, tak stačí vyraziť na obľúbené pláže, kde máte na výber tichšie, ale aj také (ako napr. Paradise), na ktorých zažijete nočnú plážovú party.

 

 

5. Kréta

kam do grécka

 

Bájna Kréta opradená legendami a mýtmi, je krásny a, vďaka svojmu subtropickému podnebiu, aj veľmi slnečný ostrov. Aj tu nájdeme nádhernú prírodu, piesočné pláže ako stvorené na romantické prechádzky, azúrovo modré more, a pre grécko typické olivové háje, (z ktorých tu mimochodom robia jeden z najkvalitnejších olivových olejov). V porovnaní s inými gréckymi ostrovmi je tu ale naozaj horúco, keďže je to ten najjužnejší ostrov, a spája Európu s Afrikou.

 

dovolenka grécko

 

Zaujímavé sú jej ľudové tradície, zvyky a tance, typická grécka hudba, a, čo je obzvlášť užitočná informácia – hlavne pre dámy :), obyvatelia Kréty sú tí najtemperamentnejší zo všetkých Grékov. Tak veľa šťastia a príjemnú zábavu!

 

 

4. Delfy

kam do grécka

 

Hneď po Akropole v Aténach sú Delfy druhým najvýznamnejším archeologickým miestom, a patria medzi tie najpôvabnejšie grécke antické pamiatky vôbec. Nachádzajú sa asi 2,5 hodinky od Atén, z ktorých si výlet na toto fascinujúce miesto jednoducho musíte urobiť – a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Za prvé, Delfy mali v starých dobách až neuveriteľný význam, keďže tam bola najdôležitejšia veštiareň staroveku, kde sa rozhodovalo o vojnách, manželstvách, či politike. Mocní vládcovia a pútnici z celého sveta sem prichádzali s drahými darmi a s prosbou o veštbu a radu od hlavnej kňažky Pýthie. Za druhé, čaká tam na vás naozaj dychberúca scenéria celého okolia, prekrásny pohľad do údolia končiaceho až morským pobrežím, a za tým všetkým týčiace sa majestátne pohorie Parnas. A za tretie, cesta autobusom po úzkych serpentínach je aj v skutočnosti naozaj taká dramatická ako vo filme „Moja tučná grécka svadba“. Ak ste ho videli, tak viete, na čo sa môžete tešiť :). A ak ste ho nevideli, ale Grécko a komédie milujete, tak si ho ešte určite pozriete..

 

 

3. Meteora

kam do grécka

 

A kam do Grécka za niečím skutočne výnimočným? Navštívte svetovo  známu Meteoru. K tomuto obrázku ani veľmi niet čo dodať – skôr len povzdych, vidieť to raz aj naživo. Nebude to ale vôbec také nereálne ako by sa mohlo zdať, keďže sa na toto miesto už bežne organizujú fakultatívne výlety z bližších gréckych letovísk. Sú to kláštory, tzv. „monastiere“ postavené na vrcholkoch skál v oblasti Tesálie. Začali sa stavať už okolo 14 storočia, a spolu ich je 24. Ich výstavba bola v tých časoch bez akýchkoľvek strojov mimoriadne ťažká. Dnes ich je obývaných iba 5, a sú úžasne vypracované a vyzdobené originálnym nábytkom a cirkevnými ikonami. Najčastejšie sa prehliadky poriadajú do mužského kláštora Varlaam a ženského Roussanu.

 

 

2. Atény

kam do grécka

 

Hlavné a najväčšie mesto Grécka, presiaknuté históriou a mytológiou, ale aj veľmi kozmopolitné mesto. Rušné kaviarňe, reštaurácie, nekonečné pamiatky, vôňa gréckych jedál a veľkomesta. To všetko sa tu miesi na jednom mieste, čo je pre turistov výborné, lebo obsiahnu jednou prechádzkou to hlavné čaro Atén… všetky významné pamiatky ako Akropolis, Parthenón, Agora, Chrám Dia, či Dionýzovo divadlo. V lete sa tu koná známy Helénsky festival, počas ktorého sa konajú rôzne predstavenia. Pozrieť si grécku drámu v antickom divadle Odeon vo vysvietenej Akropole musí byť naozaj zážitok.

 

 

1. Santorini

kam do grécka

 

Jeden z najmalebnejších ostrovov na celom svete, kúzelný ostrov Santorini. Podobne ako Mykonos, je plný kykladskej architektúry, celý modro-biely, ale predsa iný a originálny – svojím úžasným výhľadom na more priamo z terasy či bazéna, na západ slnka nad Calderou, a nekonečnými schodíkmi, po ktorých sa môžete počas horúceho dňa nechať zviezť aj tunajším „dopravným“ prostriedkom, oslíkom.. a večer si pri západe slnka vychutnávať ruka v ruke tú najromantickejšiu prechádzku, akú si vôbec viem predstaviť..

 

Tak už viete, kam do Grécka na dovolenku? 

Ak sa vám tento článok páčil – dajte mu prosím like!

 

 

⇒ DOVOLENKA GRÉCKO – najväčší výber FIRST a LAST MINUTE  – zľavy až do 46%!

        dovolenka grécko       

 Grécko First minute – Grécko last minute – Dovolenka Grécko  – Dovolenka grécke ostrovy

Prečítajte si aj ďalšie naše články:

Stále neviete, kam na dovolenku? Vyberte si z TOP 7 dovolenkových ostrovov Európy! Toto je 10 najkrajších pláží v Európe! Rhodos – dovolenka na „ostrove pobozkanom slnkom“

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.